fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Przestępczość

Zgoda Kosowa na rozliczenie bojowników UCK

materiały prasowe Europolu (siedziba nowego sądu)
Władze w Prisztinie ratyfikowały umowę o powołaniu nowego sądu - oficjalnie określanego jako Kosowski Sąd Specjalny.

Ratyfikacja nastąpiła mimo ostrego sprzeciwu opozycji i ulicznych protestów. Ostateczną decyzję podjęło Zgromadzenie Kosowa. Na mocy porozumienia między Kosowem i Holandią podpisanego w lutym, nowy sąd został upoważniony do podjęcia próby rozliczenia byłych członków Armii Wyzwolenia Kosowa (UCK) za rzekome zbrodnie popełnione w trakcie konfliktu w latach 90.

Zgodnie z przepisami, "specjalna izba" będzie częścią systemu wymiaru sprawiedliwości Kosowa, ale równocześnie będzie miała dużą niezależność. Objawi się ona w tzw. "państwie przyjmującym" - Holandii. Jurysdykcja sądu obejmie okres od 1 stycznia 1998 roku do 31 grudnia 2000 r.

Najtrudniejszym punktem negocjacji była kwestia międzynarodowej odpowiedzialności w przypadku skarg na łamanie praw człowieka. Holandia bowiem początkowo nie chciała wziąć na siebie odpowiedzialności w przypadku skarg, z ewentualnym finałem w Europejskim Trybunale Praw Człowieka w Strasburgu lub komisji ONZ ds. praw człowieka.

Składający się z międzynarodowych sędziów trybunał będzie procedował w dawnej siedzibie Europolu. Powołano już specjalnego prokuratora Davida Schwendimana, który pokieruje ściganiem zbrodniarzy, a następnie będzie odpowiedzialny za przygotowanie wobec każdego z nich aktu oskarżenia.

W połowie grudnia była sędzia Międzynarodowego Trybunału Karnego Ekaterina Trendafilowa została powołana na stanowisko prezesa powstającego sądu.

Warto przypomnieć, że przez ostatnie 17 lat, czyli od czasu zakończenia wojny, udało się wydać prawomocne wyroki tylko w 20 sprawach dotyczących zbrodni wojennych Armii Wyzwolenia Kosowa.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA