fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Przemysł spożywczy

Wegańskie burgery Beyond Meat idą na giełdę. Uwielbia je Bill Gates

www.beyondmeat.com
Amerykański producent roślinnych substytutów mięsa zamierza zadebiutować na giełdzie w Nowym Jorku. Beyond Meat planuje pozyskać do 183,8 mln dol. z pierwszej oferty publicznej.

Firma, która obecna jest na rynku od 10 lat, chce wykorzystać rosnącą popularność weganizmu i pozyskać środki na dalszą ekspansję. Spółka złożyła już dokumenty dotyczące IPO w amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC). Na sprzedaż trafi 8,75 mln akcji, które oferowane będą w przedziale cenowym 19–21 dol. Jeśli wszystkie akcje zostaną objęte po cenie 21 dol. za walor, spółka osiągnie kapitalizację na poziomie 1,21 mld dol. Debiut zaplanowano na początek maja. 

Czytaj także: Burger King testuje nowego wegeburgera. Kotlet będzie uderzająco przypominać mięso

Beyond Meat w swojej ofercie posiada wegańską kiełbasę, wegańskiego kurczaka oraz sztandarowy produkt: Beyond Burger, który w 100 proc. bazuje na roślinach.

Od kilku lat widać rosnące zainteresowanie weganizmem i Beyond Meat postrzega ten trend jako ogromną szansę na rozwój. Przewiduje się, że wartość światowego rynku substytutów mięsa wzrośnie z około 4,6 mld dol. w 2018 r. do 6,4 mld dol. do 2023 r. – wynika z danych firmy badawczej MarketsandMarkets. 

Czytaj także: Bruksela ma dość. Nie będzie wegańskich hamburgerów 

Beyond Meat skorzystało z trendu zastępowania mięsa produktami na bazie roślin. Z dokumentów złożonych w SEC wynika, że w 2016 r. spółka osiągnęła 16,2 mln dol. przychodu, natomiast w 2018 r. przychody wzrosły do 87,9 mln dol. Jednocześnie strata netto w ubiegłym roku była na poziomie 29,9 mln dol. Spółka tłumaczy, że osiągnięta strata spowodowana była inwestycjami w innowacje i rozwój działalności. Beyond Meat spodziewa się dalszego inwestowania w innowacje, usprawnienia łańcucha dostaw, produkcję oraz marketing.

W sukces spółki wierzy m.in. założyciel Microsofta Bill Gates i aktor Leonardo DiCaprio, którzy zainwestowali w Beyond Meat. Do innych akcjonariuszy należy również firma Tyson Foods, największy amerykański przetwórca mięsa.

W Polsce produktów Beyond Meat można spróbować m.in. w jednej z gdańskich restauracji, która pod koniec marca rozszerzyła swoją ofertę o burgery z Beyond Meat.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA