Trwa batalia w Stanach Zjednoczonych o kontrowersyjną wodę Poland Spring, produkowaną przez północnoamerykański oddział koncernu Nestlé.

W 2017 roku jedenastu konsumentów złożyło w Sądzie Okręgowym stanu Connecticut pozew grupowy przeciwko firmie, oskarżając ją o wprowadzanie w błąd nazywając Poland Spring „wodą źródlaną”. Zdaniem pozywających, woda nie spełnia federalnych norm, by być określana jako „źródlana”, ponieważ w rzeczywistości jest zwykłą gruntową wodą ze studni, pozyskiwaną często blisko powierzchni ziemi.

Etykietka na butelkach wyraźnie głosi natomiast, że woda jest w 100 procentach źródlana, a ten mylący obraz dopełniają widniejące na niej krajobrazy krystalicznie czystych górskich źródeł. Cena wody była również mocno zawyżana, co miało utwierdzić konsumentów w przekonaniu, że jest wysokiej jakości.

Nestlé odpierał zarzuty, twierdząc, że pozew jest nieuzasadniony i jego celem jest „manipulacja prawem dla korzyści osobistych”.

Jak donosi dziennik the Guardian, sędzia federalny nie przyjął argumentów koncernu i oddalił w tym tygodniu jego wniosek o odrzucenie zarzutów. Nestlé stanie teraz przed sądem, a konsumenci z ośmiu stanów będą mogli ubiegać się o odszkodowanie za przepłacenie za wodę Poland Spring. Chodzi o północnowschodnie stany: Connecticut, Maine, Massachusetts, New Hampshire, New Jersey, New York, Pennsylvania i Rhode Island.