fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Przegląd prasy

Trybunał spętany, a kopalnie do zamknięcia

Andrzej Krakowiak
Fotorzepa, Andrzej Bogacz
Dzisiejsze gazety w dużej mierze poświęcone planom rządu. Na czołówkach zamykane kopalnie, cięcia w planach budowy dróg i Karta Polaka.

„Rzeczpospolita” pisze o zmianach przewidzianych w poselskim projekcie nowelizacji ustawy o Karcie Polaka, który trafił do Sejmu. Jakie są najważniejsze? „Już po roku, a nie po trzech latach, nieprzerwanego pobytu w Polsce osoby mające Kartę Polaka będą mogły uzyskać obywatelstwo. Wniosek złożą za darmo. Teraz opłaty sięgają 500 euro”- czytamy w tekście „Karta Polaka ułatwi powrót do ojczyzny”. 

Poza tym, będą mogły otrzymać wsparcie finansowe, nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. - Możliwość uzyskania pomocy będzie ograniczona budżetem. W przyszłym roku na ten cel zarezerwowano 30 mln zł – zastrzega Michał Dworczyk, przewodniczący sejmowej Komisji Łączności z Polakami za Granicą, poseł PiS.

W „Rzeczpospolitej” dziś również pierwsza część relacji z debaty z prezydentem Estonii Toomasem Hendrikiem Ilvesem, zorganizowanej przed redakcję oraz Centrum Europejskich Analiz Politycznych. Jest on przekonany, że Estonia nie padnie ofiarą agresji Moskwy. - W tej samej minucie, w której okazałoby się, że artykuł 5 paktu atlantyckiego nie zadziała, przestaje istnieć NATO. Wiedzą o tym zachodni przywódcy i nie pozostawią Estonii samej. Dlatego Władimir Putin nie odważy się w nas uderzyć – podkreślił prezydent.

Obszerny wywiad z Toomasem Hendrikiem Ilvesem w czwartkowej „Rz”.

Poprawkami w Trybunał

Wszystkie opiniotwórcze gazety obszernie opisują dziś kolejną odsłonę walki o Trybunał Konstytucyjny. Jak podkreśla „Rzeczpospolita”, przedstawione wczoraj przez PiS poprawki do nowelizacji ustawy o TK jeszcze bardziej zaostrzają i tak twarde rozwiązania, które partia Jarosława Kaczyńskiego lansuje od początku kadencji. PiS chce wprowadzić zasadę, że skargi trafiające do TK będę rozpatrywane w kolejności wpływania. W praktyce wyeliminuje to Trybunał z kontroli władzy – skargi złożone na ustawy autorstwa PiS będą bowiem mogły być rozpatrzone za kilka lat. O wszystkich zmianach w TK forsowanych przez partię rządzącą piszemy w tekście „Ostatnie starcie o Trybunał”.

Posłowie PiS przygotowali również nowelizację ustawy o górnictwie węgla kamiennego, o której pisze dzisiejsza „Gazeta Wyborcza”. Projekt przedłuży możliwość wyznaczania kopalń do zamknięcia do 2018 r., a koszty m.in. odpraw dla odchodzących górników w wysokości 3 mld zł poniosą podatnicy – wynika z tekstu „Rząd może zamykać kopalnie”

O największych wyzwaniach stojących przed szefem resortu infrastruktury i budownictwa przeczytamy w dzisiejszym wywiadzie „Dziennika Gazety Prawnej” z Andrzejem Adamczykiem. Najważniejsze ma być „dokończenie głównych osi komunikacyjnych”. Chodzi o dokończenie autostrady A2 i poprowadzenie drogi S19 na ścianie wschodniej. Minister musi też skorygować, czyli w praktyce mocno ograniczyć, plany drogowe poprzedników, które opiewały na niemal 200 mld zł (finansowanie jest jednak tylko na 107 mld zł). 

Gwiezdne wojny na topie

Zbliżający się koniec roku zachęca oczywiście do podsumowań. Dla muzyki był to wyjątkowo udany rok, ale kolejny może być gorszy - wynika z bilansu ostatnich 12 miesięcy zawartego w tekście „Klasyka w sieci”.  Największe hity i kity mijającego roku przedstawia w nim Jacek Marczyński.

Poznaliśmy już największy hit kasowy w polskich kinach – wpływy ze sprzedaży biletów na „Przebudzenie mocy”, czyli kolejną odsłonę sagi Gwiezdne wojny, przekroczyły w pierwszy weekend wyświetlania filmu 18 mln zł. Star Wars, tym razem głównie w formie różnego rodzaju zabawek i gadżetów, królują również na tegorocznych listach świątecznych bestsellerów. 

A jednym z największych wydarzeń mijającego roku w świecie sportu było bez wątpienia trzęsienie ziemi do jakiego doszło po ujawnieniu afery korupcyjnej w FIFA. Wstrząsy wtórne zmiotły wczoraj z władz światowej piłki nożnej szefa (wciąż) Federacji Seppa Blattera oraz typowanego jeszcze niedawno na jego następcę Michela Platiniego. Obydwaj przez Komisję Etyki FIFA zostali odsunięciu od futbolu na osiem lat, czytamy w tekście „Spadły dwie głowy”.

- Jest mi przykro, że stałem się kozłem ofiarnym. Jest mi przykro ze względu na ponad 400 członków FIFA. Jest mi przykro z powodu tego, jak jestem traktowany – wyznał po ogłoszeniu decyzji 79-letni Szwajcar.

 
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA