Nie ma kandydatów na szefa Prokuratury Generalnej

Zaledwie tydzień został na zgłoszenie kandydatur na następcę Andrzeja Seremeta. Zainteresowani czekają do ostatniej chwili.

Aktualizacja: 04.09.2015 07:14 Publikacja: 03.09.2015 19:43

Andrzej Seremet

Andrzej Seremet

Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński Robert Gardziński

Do Krajowej Rady Prokuratury do dziś nie wpłynęło żadne zgłoszenie.

– Wygląda na to, że chętni czekają na ostatnią chwilę – tłumaczy prokurator Edward Zalewski, przewodniczący KRP. Powód? – Przekonanie, że ujawnienie wcześniej kandydatury może ją „spalić" – tłumaczy.

Wszystko wskazuje na to, że nawet jeśli kandydaci zgłoszą się w ostatniej chwili to i tak będzie ich mniej niż sześć lat temu. Wówczas do Krajowej Rady Sądownictwa zgłosiło się 16 osób (11 prokuratorów i pięciu sędziów). Środowiska wcale to nie dziwi.

– Okazało się, że odpowiedzialność jest ogromna, a samodzielność iluzoryczna. W dodatku ta ciągła walka z ministrem sprawiedliwości. Wielu nawet z potencjalnych chętnych po prostu zrezygnowało ze startu – mówią prokuratorzy.

Na ostatnią chwilę

Krajowa Rada Prokuratury przyjmuje zgłoszenia do północy 11 września. Pojawiają się pierwsze, nieoficjalne nazwiska, ale na razie nikt ich nie potwierdza. W konkursie, jak zapewnił „Rz", nie weźmie udziału prokurator Zalewski, który sześć lat temu obok Andrzeja Seremeta został przedstawiony prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu. Ten wybrał Andrzeja Seremeta.

Dlaczego ci, którzy podjęli już decyzję o kandydowaniu, zwlekają z oficjalnym ogłoszeniem? – Tak dzieje się w wielu sytuacjach, gdy zgłoszenie obwarowano konkretnym terminem. Wielu czeka, aż zrobi to ktoś pierwszy. Czasem kandydaci chcą odwlec w czasie komentarze w środowisku czy mediach – uważa dr Mateusz Dobrowolski, socjolog społeczny.

6 lat kierował będzie prokuraturą nowy jej szef; krócej, jeśli zrzeknie się funkcji lub zostanie odwołany

Od 12 do 16 października KRP zaplanowała przesłuchania kandydatów, które mają być jawne i otwarte dla publiczności. Potem przyjdzie czas na wybór jednego, najlepszego kandydata.

Takie samo zadanie czeka Krajową Radę Sądownictwa, która zakończyła przyjmowanie zgłoszeń 17 lipca o północy. Kandydatury zgłosiło czterech prokuratorów. Krzysztof Karsznicki, prokurator Prokuratury Generalnej; Robert Hernand, obecny zastępca Andrzeja Seremeta; Dariusz Korneluk, prokurator apelacyjny w Warszawie, i Krzysztof Wójcik, prokurator Prokuratury Generalnej.

– Po sprawdzeniu wymogów formalnych wszyscy zostali zakwalifikowaniu do udziału w konkursie – informuje sędzia Waldemar Żurek, rzecznik KRS. Teraz Rada wyznacza terminy publicznego wysłuchania. Zaplanowano je na posiedzenie od 5 do 9 października. KRS wybierze drugiego kandydata.

Jeden z dwóch

Ostatecznie o tym, kto zostanie nowym prokuratorem generalnym, zdecyduje prezydent Andrzej Duda, który wybierze następcę Seremeta z dwóch kandydatów – jednego przedstawionego przez KRS, drugiego przez KRP.

Prezydent przed wskazaniem prokuratora generalnego będzie mógł spotkać się z oboma kandydatami. Przedłożą mu swoich kandydatów na zastępców.

16 osób zgłosiło się na prokuratora generalnego w konkursie sześć lat temu

O stanowisko prokuratora generalnego może ubiegać się osoba będąca prokuratorem w stanie czynnym powszechnej lub wojskowej prokuratury bądź IPN, o co najmniej dziesięcioletnim stażu na stanowisku prokuratora. Może to być także sędzia Izby Karnej lub Izby Wojskowej Sądu Najwyższego w stanie czynnym, sędzia sądu powszechnego lub sądu wojskowego, o co najmniej dziesięcioletnim stażu sędziowskim w sprawach karnych.

Gorący urząd

Sprawa wyboru nowego prokuratora generalnego od kilku miesięcy budzi emocje. Dwa miesiące temu wniosek o odwołanie Andrzeja Seremeta z funkcji złożyła premier Ewa Kopacz. Dziś wiadomo, że nie ma szansy, by zdążyła go sfinalizować przed upływem kadencji. Sam wniosek nie wystarczył. Potrzebne były opinie ministra sprawiedliwości i KRP. Tymczasem obie rady przyjęły regulaminy wyboru i rozpoczęły procedurę w zwykłym trybie. Andrzej Seremet kończy urzędowanie 31 marca 2016 r.

Poprzednie wybory prokuratora generalnego (pierwsze na tę funkcję po rozdziale funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora) zakończyły się w styczniu 2010 r. Andrzej Seremet rozpoczął urzędowanie 1 kwietnia 2010 r.

Do Krajowej Rady Prokuratury do dziś nie wpłynęło żadne zgłoszenie.

– Wygląda na to, że chętni czekają na ostatnią chwilę – tłumaczy prokurator Edward Zalewski, przewodniczący KRP. Powód? – Przekonanie, że ujawnienie wcześniej kandydatury może ją „spalić" – tłumaczy.

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego