„Lex Super Omnia” ws. pozwu przeciwko prokurator Katarzynie Kwiatkowskiej

Krytyczne wypowiedzi prokuratorów nie mogą stanowić podstawy kreowania przeciwko nim powództw opartych na bezzasadnych argumentach prawnych - uważa Zarząd Stowarzyszenia Prokuratorów „Lex Super Omnia”

Publikacja: 07.05.2021 17:49

Prokuratura Krajowa

Prokuratura Krajowa

Foto: Fotorzepa / Paweł Rochowicz

Przypomnijmy: Prokuratura Krajowa żąda ćwierć miliona złotych od Katarzyny Kwiatkowskiej, szefowej stowarzyszenia prokuratorów Lex Super Omnia. Chodzi o wypowiedzi prokurator Katarzyny Kwiatkowskiej (pełni obowiązki prezesa stowarzyszenia "Lex Super Omnia", krytycznego wobec ostatnich zmian w prokuraturze) zawarte w artykule „Ukarana prokuratorka ostrzega szefów: Nie chcę nikogo straszyć, ale gromadzimy dowody", opublikowanym w "Gazecie Wyborczej".

W wywiadzie Kwiatkowska skrytykowała Prokuraturę Krajową i stojącego na jej czele Bogdana Święczkowskiego. Krytycznie też oceniała karne delegacje, które objęły grupę prokuratorów, m.in. ze stowarzyszenia "Lex Super Omnia".

Zdaniem Prokuratury Krajowej wypowiedzi zawierają "insynuacje, że kierownictwo Prokuratury Krajowej dopuszcza się przestępstw i innych naruszeń, są bezprawne. Podważają autorytet Prokuratury Krajowej i godzą w jej dobre imię".

W piątek Zarząd Stowarzyszenia Prokuratorów Lex Super Omnia wydał stanowisko w sprawie pozwu. Zaznacza w nim, że "nie kwestionuje prawa dochodzenia swoich roszczeń na drodze sądowej, także w przypadku organu władzy państwowej jakim jest prokuratura", jednak "działania te winny mieć charakter wyjątkowy i nie mogą zmierzać do ograniczania słusznej i merytorycznej krytyki w imię swoiście rozumianej unii personalno-organizacyjnej ze strony kierownictwa prokuratury".

Zarząd Stowarzyszenia nie ma wątpliwości, iż "korelacja czasowa łączy fakt skierowania pozwu z wytoczeniem indywidualnego powództwa przez prokurator Katarzynę Kwiatkowską w związku z budzącym prawne oraz merytoryczne wątpliwości delegowaniem jej, a także innych prokuratorów do jednostek oddalonych od miejsca ich stałego zamieszkania".

Zdaniem Lex Super Omnia "wysokość żądanego odszkodowania sięgająca znaczącej kwoty 250 000 zł ma w swej istocie wywołać efekt mrożący i zastraszyć tych prokuratorów, którzy dotąd w sposób jawny i merytoryczny kwestionowali prawidłowość działań dobrozmianowej prokuratury, a przede wszystkim fasadowość zmian, które zostały wprowadzone po 2016 roku". - Nie sposób oprzeć się zatem wrażeniu, że wystąpienie Prokuratury Krajowej na drogę sądową przeciwko pozostającej w zdecydowanie słabszej pozycji Pani prokurator Katarzynie Kwiatkowskiej jest przejawem raczej dowartościowania własnego ego, a nie dążeniem do obrony dobrego imienia prokuratury, której pozycja oraz zaufanie społeczne już dawno legły w gruzach - dodano.

Stowarzyszenie stoi na stanowisku, że "krytyczne wypowiedzi prokuratorów nie mogą stanowić podstawy kreowania przeciwko nim powództw opartych na bezzasadnych argumentach prawnych, których jedynym celem jest wywołanie przez organ znajdujący się w zdecydowanie uprzywilejowanej pozycji efektu mrożącego i zniechęcania prokuratorów do występowania na drogę sądową".

Nieruchomości
Odszkodowanie dla Agnes Trawny za ziemię na Mazurach. Będzie apelacja
Sądy i trybunały
Wierzyciel powinien sprawdzić, czy dłużnik jeszcze żyje
Za granicą
Polacy niewpuszczeni na obchody wyzwolenia obozu w Ravensbrück
Sfera Budżetowa
Setki milionów dla TVP po cichu. Posłowie w Komisji Finansów Publicznych zdecydowali
Zawody prawnicze
Prokuratura Krajowa podjęła kolejne działania ws. Ewy Wrzosek