fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prezydent USA

Joe Biden o Afganistanie: Czas zakończyć najdłuższą wojnę w Ameryce

Joe Biden
AFP
Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden powiedział w środę, że zamachy z 11 września 2001 roku „nie mogą tłumaczyć tego, że dwie dekady później amerykańskie wojsko wciąż pozostaje w Afganistanie”. - Nadszedł czas, aby nasi żołnierze wrócili do domu - podkreślił.

Przedstawiciele administracji Joe Bidena, pod warunkiem utajnienia ich personaliów, poinformowali we wtorek, że prezydent podjął decyzję o przedłużeniu stacjonowania armii USA w Afganistanie do dnia 11 września 2021 roku - to dzień 20. rocznicy ataków na World Trade Center, które sprawiły, że USA zaangażowały się w wojnę w tym kraju.

Biały Dom opublikował fragmenty przemówienia Bidena, które w całości ma zostać opublikowane jeszcze w środę. Prezydent USA ma w nim szczegółowo opisać harmonogram wycofania wojsk z Afganistanu. Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden powiedział w nim, że „USA nie mogą dalej inwestować zasobów w trudną wojnę”. - Nie możemy kontynuować cyklu poszerzania naszej obecności wojskowej w Afganistanie, mając nadzieję na stworzenie idealnych warunków do wycofania się, oczekując innego wyniku - podkreślił. - Jestem czwartym amerykańskim prezydentem, który przewodniczy obecności amerykańskich wojsk w Afganistanie. Dwóch Republikanów. Dwóch Demokratów. Nie przerzucę tej odpowiedzialności na kolejnego prezydenta - dodał.

Biden konsultował się w tej sprawie z sojusznikami, przywódcami wojskowymi, ustawodawcami i wiceprezydentem Kamalą Harris. Podkreślił także, że ??jego administracja wciąż będzie wspierać rozmowy pokojowe między rządem afgańskim a talibami oraz wspierać międzynarodowe wysiłki na rzecz szkolenia afgańskiej armii. - Najwyższy czas zakończyć najdłuższą wojnę w Ameryce - podkreślił Biden. - Zamiast wracać do wojny z talibami, musimy skupić się na wyzwaniach, które zadecydują o naszej pozycji - dodał.

Jak wynika z szacunków dziennika "New York Times”, w Afganistanie wciąż stacjonuje ok. 3,5 tys. żołnierzy. Administracja poprzedniego prezydenta USA Donalda Trumpa wynegocjowała z talibami układ, zakładający, że USA wycofają wszystkie oddziały z Afganistanu do 1 maja. W marcu obecny prezydent Joe Biden stwierdził jednak, że dotrzymanie tego terminu będzie niezwykle trudne ze względów taktycznych.

Źródło: AP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA