fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Amerykanie i talibowie wypracowali rozejm

AFP
Jeden z wysokich rangą urzędników amerykańskich poinformował, że Stany Zjednoczone i talibowie osiągnęli rozejm, który wejdzie w życie "bardzo szybko". Może to doprowadzić do wycofania wojsk USA z Afganistanu.

Urzędnik poinformował, że porozumienie w sprawie siedmiodniowego "zmniejszenia przemocy", po którym w ciągu 10 dni rozpoczną się rozmowy pokojowe, jest "bardzo specyficzne" i obejmuje cały kraj.

Urzędnik, który nie był upoważniony do publicznego zabierania głosu w tej sprawie, pod warunkiem zachowania anonimowości powiedział, że talibowie zobowiązali się do wstrzymania przydrożnych i samobójczych zamachów bombowych oraz ataków rakietowych. Stany Zjednoczone będą monitorować sytuację i ustalą, czy doszło do jakichkolwiek naruszeń.

Jeżeli talibowie się do tego zastosują, po porozumieniu o "ograniczeniu przemocy" nastąpi podpisanie porozumienia, które zapoczątkuje negocjacje pokojowe obejmujące wszystkie strony konfliktu.

Porozumienie ma zostać podpisane 29 lutego, a rozmowy z Afgańczykami rozpoczną się 10 marca. W rozmowach mają uczestniczyć Niemcy i Norwegowie, ale nie podjęto jeszcze decyzji, gdzie miałoby dojść do spotkania.

Prezydent Donald Trump odwołał wcześniej rozmowy pokojowe z powodu ataku, w którym zginęło dwóch Amerykanów.

Źródło: AP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA