Decyzja w tej sprawie już zapadła, ale jej ogłoszenie odroczono do poniedziałku, by nie kolidowała z nieformalnym szczytem przywódców UE w Austrii.
Czytaj także: Nieoficjalnie: KE kieruje sprawę reformy SN w Polsce do TSUE
Aktualizacja: 24.09.2018 12:36 Publikacja: 24.09.2018 00:01
Małgorzata Gersdorf
Foto: You Tube
Decyzja w tej sprawie już zapadła, ale jej ogłoszenie odroczono do poniedziałku, by nie kolidowała z nieformalnym szczytem przywódców UE w Austrii.
Czytaj także: Nieoficjalnie: KE kieruje sprawę reformy SN w Polsce do TSUE
Dlaczego Premier Morawiecki spotkał się z prof. Gersdorf?
Rząd prowadzi zakulisowe rozmowy z Brukselą ws. sądownictwa?
Morawiecki spotkał się z Gersdorf
W piątek rano natomiast prof. Gersdorf złożyła oświadczenie, by rozwiać spekulacje po jej rozmowie z premierem Morawieckim.
- Przywrócenie na stanowiska sędziów SN odesłanych w stan spoczynku ze względu na ukończenie 65 lat, pozostawienie Małgorzaty Gersdorf na stanowisku I prezesa SN na mocy przepisów konstytucji oraz przywrócenie konstytucyjnego charakteru Krajowej Rady Sądownictwa - to jej warunki brzegowe, które przedstawiła premierowi Mateuszowi Morawieckiemu w trakcie środowego spotkania, które odbyło się w tle narastającej groźby złożenia pozwu KE do Luksemburga.
Według doniesień prasowych kompromis miałby polegać na tym, że prezes Gersdorf zostaje na stanowisku do końca kadencji a 22 sędziów SN odesłanych w ramach tych zmian stan spoczynku miałoby wybór czy pozostać na stanowiskach czy przejść na pełnopłatny stan spoczynku.
Z kolei sędzia Michał Laskowski, rzecznik SN powiedział, że obie stron zakończyły spotkanie konkluzją „że trzeba rozmawiać dalej”.
Sędzia Maciej Mitera, rzecznik KRS skomentował wypowiedz prof. Gerdorf, że nawet profesura czy bycie sędzią SN nie daje kompetencji do oceny konstytucyjności prawa – to kompetencja Trybunału.
Z kolei Paweł Mucha, wiceszef Kancelarii Prezydenta, powiedział „Rz” , że dla Kancelarii Prezydenta prof. Małgorzata Gersdorf jest sędzią w stanie spoczynku, i kancelaria nie ma żadnych planów legislacyjnych w związki ze zmianami w SN. - Cieszymy się natomiast, że zmiany następują, że rusza Izba Dyscyplinarna, a jak napłyną kolejne wnioski z kandydaturami na stanowiska sędziów SN, to będziemy informować o decyzjach prezydenta – dodał prezydencki minister.
Tymczasem do SN zaczęli przychodzić do pracy sędziowie z dziesiątki powołanej w czwartek przez prezydenta do nowej izby Dyscyplinarnej. Pierwszy, tuż po godz. 9 Paweł Zubert, który powiedział, że stawił się po prostu do pracy. Później pojawiło się kolejnych trzech, natomiast Jan Majchrowski, który przejściowo ma kierować nową izba powiedział „Rz”, że niektórzy sędziowie, w tym on, potrzebują kilka dni na rozliczenie się w starym miejscu pracy zanim przystąpią do pracy w SN.
© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: Rzeczpospolita
Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Warszawie opublikował stanowisko w sprawie nowych przepisów dotyczących egz...
Sędzia Trybunału Konstytucyjnego Krystyna Pawłowicz została przeniesiona na swój wniosek w stan spoczynku. Powod...
Trybunał Konstytucyjny orzekł w czwartek, że rozporządzenie ministra edukacji - od najbliższego września ogranic...
Rada Ministrów przyjęła projekt przepisów, które mają znacznie ułatwić i przyśpieszyć proces ujawniania prawa wł...
Od wtorku 1 lipca w aplikacji mObywatel można złożyć wniosek o wydanie dowodu osobistego, zgłosić utratę lub usz...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas