Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że art. 10 § 1 kodeksu wykroczeń nie prowadzi do naruszenia zakazu podwójnego karania tej samej osoby za ten sam czyn. Postawił jednak warunek: przy drugim postępowaniu sądy mogą stosować przepis tylko przy oskarżeniu albo sądzeniu za przestępstwo lub wykroczenie już prawomocnie osądzone.

Trybunał zajął się sprawą na wniosek rzecznika praw obywatelskich. Chodziło o stosowanie wobec tej samej osoby, za ten sam czyn, odpowiedzialności za przestępstwo i za wykroczenie. Zdaniem rzecznika konsekwencją jest prowadzenie w przedmiocie tego samego czynu dwóch postępowań. Pierwsze dotyczy czynu kwalifikowanego jako wykroczenie i toczy się w trybie kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia, drugie przestępstwa i toczy się w trybie kodeksu postępowania karnego. W obydwu orzeka się kary i środki karne, czyli dochodzi do kilkakrotnego skazania.

Zdaniem TK przepis nie narusza konstytucji. Można wnosić osobny akt oskarżenia o przestępstwo i wniosek o ukaranie za wykroczenie. Przykładem może być czyn polegający na zakłócaniu krzykiem spokoju w miejscu publicznym (wykroczenie), a jednocześnie na nawoływaniu do popełnienia zbrodni (przestępstwo).

Sygnatura akt: K 45/14