fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prawo karne

Wyrok ws. katastrofy hali Międzynarodowych Targów Katowickich. Były członek zarządu skazany

Katastrofa hali MTK
Fotorzepa, Rafał Guz
Były prezes zarządu Międzynarodowych Targów Katowickich jest winny przyczynienia się do katastrofy budowlanej hali MTK w 2006 r. - uznał dziś Sąd Apelacyjny w Katowicach. Skazał Bruce'a R. na 1,5 roku więzienia.

Do zawalenia się pawilonu hali MTK, w której odbywały się międzynarodowe targi gołębi pocztowych doszło 28 stycznia 2006 r. W tym czasie w hali znajdowało się około 700  osób - zwiedzających i wystawców. Wskutek zawalenia się dachu pod naciskiem śniegu i lodu zginęło 65 osób, a spośród ponad 140 rannych 26 osób doznało ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Była to największa katastrofa budowlana w historii Polski. 

Według prokuratury  Nowozelandczyk Bruce R. (z zawodu biegły rewident) wiedział o tym, że na dachu hali znajduje się zbyt dużo śniegu i lodu, ale mimo to nie podjął decyzji o jego zamknięciu. Prokuratura domagała się dla niego sześciu lat więzienia. 

Czytaj też: Wyrok Sądu Najwyższego ws. zawalenia hali MTK

Oskarżony nie przyznał się do winy. Twierdził, że w firmie nie zajmował się  kwestiami natury technicznej, lecz strategią i dlatego nie zdawał sobie sprawy z niebezpieczeństwa.

Bruce R. nie jest jedynym oskarżonym i skazanym w tej sprawie. Głównym oskarżonym był Jacek J., który halę zaprojektował, choć nie miał do tego uprawnień. Skazany został na 9 lat więzienia. Wyroki od 1,5 do 2 lat pozbawienia wolności usłyszeli też: członek zarządu spółki MTK Ryszard Z.,  dyrektor techniczny Adam H., rzeczoznawca budowlany Grzegorz S.  i była inspektor nadzoru budowlanego w Chorzowie Maria K. Sąd podkreślał ich winę za zaniedbania, niechlujstwo i lekceważenie przepisów budowlanych.

W sprawie prowadzone były również sprawy cywilne i administracyjne.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA