SN: ułaskawienie Mariusza Kamińskiego nadal w zawieszeniu

Do czasu rozstrzygnięcia sporu kompetencyjnego sprawa nie będzie zakończona – zdecydował Sąd Najwyższy.

Publikacja: 25.07.2018 20:08

SN: ułaskawienie Mariusza Kamińskiego nadal w zawieszeniu

Foto: Adobe Stock

SN zajął się w środę wnioskiem o odwieszenie kasacji Mariusza Kamińskiego i trzech członków szefostwa CBA. Nie uwzględnił go. Powód? Rzekomy spór kompetencyjny między prezydentem a Sądem Najwyższym, który ma zbadać Trybunał Konstytucyjny.

 

Czytaj także: To jeszcze nie koniec zmagań wokół ułaskawienia

– Nie zależy to od sądu. Do zawieszenia doszło z mocy prawa i z mocy prawa także zawieszenie ustanie – wyjaśniał sędzia SN Piotr Mirek. Sędzia Michał Laskowski, rzecznik SN, tłumaczył, że SN stoi twardo na stanowisku, iż samo zaistnienie sporu kompetencyjnego oznacza, że nie można prowadzić postępowania kasacyjnego, bez względu czy ten spór kompetencyjny jest rzeczywisty czy nie.

Sprawa ma swój początek w marcu 2015 r. Wówczas to Sąd Rejonowy Warszawa-Śródmieście skazał Mariusza Kamińskiego i jego zastępcę Macieja Wąsika na trzy lata pozbawienia wolności bez zawieszenia. Sąd uznał ich za winnych m.in. przekroczenia uprawnień i przez wytworzenie nielegalnej operacji CBA w ramach afery gruntowej z 2007 r. Na kary po 2,5 roku skazano dwóch innych byłych członków szefostwa CBA. Skazani złożyli apelacje. Zanim Sąd odwoławczy je zbadał, prezydent Andrzej Duda jesienią 2015 r. ułaskawił wszystkich czterech, nakazując umorzenie postępowania sądowego.

W tej sytuacji warszawski Sąd Okręgowy uchylił wyrok I instancji i prawomocnie umorzył sprawę.

Kasacje do SN złożyli oskarżyciele posiłkowi. 1 sierpnia 2017 r. Sąd Najwyższy zawiesił postępowanie z powodu wniosku marszałka Sejmu do TK o rozsądzenie sporu kompetencyjnego między SN a prezydentem co do prawa łaski.

Niezależnie od tego wniosek do TK ws. konstytucyjności procedury karnej nieprzewidującej możliwości umorzenia sprawy wobec ułaskawienia skierował prokurator generalny, minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

W maju 2017 r. SN w składzie siedmioosobowym, odpowiadając na pytanie prawne, uznał, że prezydenckie prawo łaski może być stosowane wyłącznie wobec prawomocnie skazanych.

TK uznał, że nieuwzględnienie w przepisach aktu łaski jako przesłanki do umorzenia sprawy narusza konstytucję, bo prezydent może ułaskawić nawet przed prawomocnym skazaniem ułaskawianej osoby. Teraz ruch znów jest po stronie TK. Ale potem będzie jeszcze SN.

SN zajął się w środę wnioskiem o odwieszenie kasacji Mariusza Kamińskiego i trzech członków szefostwa CBA. Nie uwzględnił go. Powód? Rzekomy spór kompetencyjny między prezydentem a Sądem Najwyższym, który ma zbadać Trybunał Konstytucyjny.

Pozostało 87% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Prawo w Firmie
Trudny państwowy egzamin zakończony. Zdało tylko 6 osób
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Reforma TK w Sejmie. Możliwe zmiany w planie Bodnara