Ministerstwo Sprawiedliwości podaje, że rozstrzygnięta została duża część konkursów na prowadzenie ośrodków i punktów pomocy osobom pokrzywdzonym przestępstwem z Funduszu Sprawiedliwości (wpływają do niego pieniądze zasądzone od sprawców przestępstw). Działa już 35 ośrodków okręgowych wraz z przypisanymi do nich 187 punktami lokalnymi.

- W każdym z punktów i ośrodków osoba pokrzywdzona i jej najbliżsi będą mogli uzyskać pomoc psychologiczną, prawną i materialną - zapewnia w komunikacie resort sprawiedliwości.

Uzupełnieniem sieci pomocy mają być centra specjalistyczne - związane z rehabilitacją osób pokrzywdzonych, które doznały uszczerbku na zdrowiu, bądź przeznaczone dla osób wymagających szczególnej opieki (np. dzieci i młodzieży). Pierwszym takim centrum będzie Klinika „Budzik" dla dorosłych, która powstanie na terenie Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego. Fundacja Ewy Błaszczyk „Akogo?" otrzyma na ten cel z Funduszu Sprawiedliwości ponad 37 mln zł.

Rozstrzygnięty został również konkurs na prowadzenie ogólnokrajowej telefonicznej „Linii Pomocy Pokrzywdzonym", która zacznie działać w najbliższych dniach. - Dzięki niej będzie można anonimowo uzyskać informację o możliwości pomocy, także umówić się na spotkanie w dowolnym punkcie pomocy na terenie całej Polski. Linia da też możliwość uzyskania szybkiej porady psychologicznej i prawnej - głosi komunikat Ministerstwa Sprawiedliwości.

Czytaj także: Fundusz sprawiedliwości: pieniądze miały być dla ofiar