fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prawo karne

Unieważnienie kary śmierci dla żołnierza Batalionów Chłopskich

Fotolia.com
Unieważnienia kary śmierci dla żołnierza Batalionów Chłopskich chce od Sądu Najwyższego rzecznik praw obywatelskich.

Zastępca rzecznika praw obywatelskich Stanisław Trociuk wnosi, by SN orzekł nieważność wyroku sądu wojskowego, który w styczniu 1945 r. skazał żołnierza Batalionów Chłopskich Feliksa B. na karę śmierci. Już po wkroczeniu do miasta Armii Czerwonej wydał on swym podwładnym rozkaz likwidacji Władysława K. Dokonano tego 1 sierpnia 1944 r. Ówczesny akt oskarżenia sformułował zarzut w ten sposób, że Feliks B. wydał rozkaz zabójstwa mężczyzny „znanego ze swych przekonań demokratycznych i kontaktu z Armią Ludową".

Feliksem B. zajął się Sąd Wojskowy Garnizonu Warszawskiego. Przeprowadził rozprawę 4 stycznia 1945 r. bez udziału prokuratora i obrońcy. Zapadł po niej wyrok śmierci, wykonany cztery dni później. Nie podlegał zaskarżeniu. W tym samym wyroku sąd uniewinnił B. od innego zarzutu.

W 2011 r. warszawskie sądy oddaliły wniosek córki B. o unieważnienie wyroków. Teraz wnosi o to RPO. Jak wskazał w kasacji, śledztwo i proces Feliksa B. prowadzono na podstawie kodeksu postępowania karnego Polskich Sił Zbrojnych w ZSRR z 1943 r., który nie miał mocy obowiązującej. Obowiązywał bowiem kodeks wojskowego postępowania karnego z 1936 r., który uchylono dopiero 25 września 1945 r. RPO wskazuje, że według tego kodeksu, jeśli ktoś został oskarżony (jak Feliks B.) o przestępstwa podlegające częściowo sądowi wojskowemu, a częściowo powszechnemu, to każdy z tych sądów odrębnie rozpoznaje sprawę.

Dlatego sprawa przestępstwa, od którego Feliksa B. uniewinniono, została prawidłowo rozpoznana przez sąd wojskowy, a sprawa podżegania do zabójstwa Władysława K. powinna była trafić do sądu powszechnego. Zatem wyrok wydany przez sąd wojskowy wobec osoby, która mu nie podlegała z mocy prawa, jest nieważny – napisał RPO.

RPO wnosi więc, by SN uchylił wyrok z 1945 r. jako nieważny i umorzył postępowanie w sprawie z powodu śmierci podsądnego i przedawnienia karalności czynu.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA