fbTrack

Prawo drogowe

Nie trzeba będzie wymieniać dowodów rejestracyjnych

Fotorzepa, Piotr Kowalczyk
Właściciele samochodów nie będą musieli wymieniać dowodu rejestracyjnego, kiedy skończą się miejsca do potwierdzenia badań technicznych.

Zgodnie z przepisami na właścicielu samochodu ciąży obowiązek przeprowadzania badań technicznych będących warunkiem poruszania się po drogach publicznych.

Czytaj także: Włączyć kierunkowskaz czy nie - ministerstwo rozwiewa wątpliwości

Na problem zbyt małej ilości rubryk na potwierdzenia ze stacji diagnostycznych uwagę w interpelacji zwróciła posłanka Platformy Obywatelskiej, Bożena Szydłowska.

Jak wyjaśniła, w obecnym wzorze formularza dowodu rejestracyjnego znajduje się tylko 6 miejsc na potwierdzenie przeglądu, co sprawia, że właściciele pojazdów muszą po kilku latach ubiegać się o nowy dokument. Posłanka wskazuje, że wiąże się to nie tylko ze stratą czasu, ale także z kosztami ponoszonymi przez obywateli (około 80 zł).

Odpowiadający na interpelację wiceminister infrastruktury Marek Chodkiewicz poinformował, iż w procedowanym projekcie nowelizacji Prawa o ruchu drogowym zaproponowano zmianę sposobu potwierdzania terminu ważności przeprowadzonego okresowego badania technicznego pojazdu, co wyeliminuje konieczność wymiany dowodu rejestracyjnego w związku z brakiem miejsca do potwierdzenia tych badań.

- Na obecnym etapie prac nad ww. projektem ustawy zakłada się, że po wykorzystaniu rubryk w dowodzie rejestracyjnym na potwierdzenie terminu ważności badań technicznych, właściciel pojazdu będzie okazywał dla organów kontroli ruchu drogowego poza dowodem rejestracyjnym wydane przez diagnostę zaświadczenie o przeprowadzonym badaniu technicznym pojazdu – wyjaśnił Chodkiewicz. Jak zaznaczył, zostanie pozostawione do decyzji właściciela pojazdu czy będzie jego wolą wnioskowanie o wymianę dowodu rejestracyjnego czy też nie.

Przypomnijmy, iż od 1 października kierowcy nie będą musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego pojazdu i poświadczenia posiadania polisy OC.

Źródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL