fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prawo drogowe

Nie trzeba będzie wymieniać dowodów rejestracyjnych

Fotorzepa, Piotr Kowalczyk
Właściciele samochodów nie będą musieli wymieniać dowodu rejestracyjnego, kiedy skończą się miejsca do potwierdzenia badań technicznych.

Zgodnie z przepisami na właścicielu samochodu ciąży obowiązek przeprowadzania badań technicznych będących warunkiem poruszania się po drogach publicznych.

Na problem zbyt małej ilości rubryk na potwierdzenia ze stacji diagnostycznych uwagę w interpelacji zwróciła posłanka Platformy Obywatelskiej, Bożena Szydłowska.

Jak wyjaśniła, w obecnym wzorze formularza dowodu rejestracyjnego znajduje się tylko 6 miejsc na potwierdzenie przeglądu, co sprawia, że właściciele pojazdów muszą po kilku latach ubiegać się o nowy dokument. Posłanka wskazuje, że wiąże się to nie tylko ze stratą czasu, ale także z kosztami ponoszonymi przez obywateli (około 80 zł).

Odpowiadający na interpelację wiceminister infrastruktury Marek Chodkiewicz poinformował, iż w procedowanym projekcie nowelizacji Prawa o ruchu drogowym zaproponowano zmianę sposobu potwierdzania terminu ważności przeprowadzonego okresowego badania technicznego pojazdu, co wyeliminuje konieczność wymiany dowodu rejestracyjnego w związku z brakiem miejsca do potwierdzenia tych badań.

- Na obecnym etapie prac nad ww. projektem ustawy zakłada się, że po wykorzystaniu rubryk w dowodzie rejestracyjnym na potwierdzenie terminu ważności badań technicznych, właściciel pojazdu będzie okazywał dla organów kontroli ruchu drogowego poza dowodem rejestracyjnym wydane przez diagnostę zaświadczenie o przeprowadzonym badaniu technicznym pojazdu – wyjaśnił Chodkiewicz. Jak zaznaczył, zostanie pozostawione do decyzji właściciela pojazdu czy będzie jego wolą wnioskowanie o wymianę dowodu rejestracyjnego czy też nie.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA