fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prawo drogowe

Od 1 października 2018 kierowcy będą mogli jeździć bez polisy OC i dowodu rejestracyjnego

Adobe Stock
Od 1 października kierowcy nie będą musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego pojazdu i poświadczenia posiadania polisy OC - poinformował na minister cyfryzacji Marek Zagórski.

W maju Sejm przyjął zmiany w ustawie Prawo o ruchu drogowym autorstwa Ministerstwa Cyfryzacji, które mają zwolnić kierowców z obowiązku wożenia ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Zamiast tego policja ma sprawdzić potrzebne dane w Centralnej Ewidencji Pojazdów. Już dziś znajdują się tam informacje zawarte w dowodzie rejestracyjnym, a także dane o polisie oraz o badaniu technicznym.

Nowe przepisy weszły w życie  4 czerwca, ale o terminie faktycznego zniesienia obowiązku kierowcy mieli być poinformowani później , po konsultacjach ze wszystkimi służbami, które mogą dokonywać kontroli drogowych.

Przypomnijmy, że obecnie kierowca, który nie posiada przy sobie wymaganych dokumentów podlega karze grzywny do 250 zł lub karze nagany. 

- Obowiązek wożenia dowodu rejestracyjnego i potwierdzenia ubezpieczenia zniknie z prawa. Wierzę, że ułatwi to życie kierowcom - mówił podczas konferencji prasowej minister Marek Zagórski.

Zniesienie obowiązku posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego wiąże się również ze zmianą dotyczącą zatrzymywania i zwrotu tych dokumentów. Do tej pory dokument był zatrzymywany fizycznie. Od dnia 1 października 2018 r. w przypadku, gdy pojazd nie spełnia wymagań ochrony środowiska, zagraża bezpieczeństwu lub porządkowi ruchu drogowego uprawniony organ odnotuje zatrzymanie dokumentu w systemie informatycznym. Informacja o zatrzymaniu ma być przekazana do Centralnej Ewidencji Pojazdów, a kierujący otrzyma, jak dotychczas, pokwitowanie.

Zwrot dokumentu będzie mógł odnotować zarówno organ (np. urząd miasta), który go wydał, jak i dowolna jednostka w ramach podmiotu, który go zatrzymał.

Najważniejsze pytania

  1. Czy musimy wozić ze sobą prawo jazdy?

Prowadzący pojazd nadal musi mieć przy sobie prawo jazdy i dowód osobisty. Może również – zwłaszcza w okresie przejściowym – spotkać się z pytaniem, kto aktualnie przechowuje dowód rejestracyjny pojazdu (wystarczy wiedzieć, że dokument w tej chwili znajduje się np. w siedzibie firmy, w domu itp.).

  1. Czy dowód rejestracyjny nie jest już potrzebny?

Dowód rejestracyjny nadal pozostaje obowiązującym dokumentem niezbędnym przy załatwianiu formalności m.in. w Stacjach Kontroli Pojazdów, przy sprzedaży auta lub wyjeździe zagranicznym.

  1. Jakie dane w bazie danych może sprawdzić policjant podczas kontroli?

Organ kontroli ruchu drogowego (np. policja, Inspekcja Transportu Drogowego, straż miejska), może w Centralnej Ewidencji Pojazdów będącej częścią bazy CEPiK sprawdzić dane dotyczące pojazdu i wydanego dokumentu, w tym również polisy i badania technicznego.

  1. Czego z bazy CEPiK może dowiedzieć się obywatel?

W bazie CEPiK można sprawdzić ilość punktów karnych (na www.obywatel.gov.pl), stan techniczny autobusu (np. przed wycieczką szkolną, również na www.obywatel.gov.pl). Korzystając z usługi „Mój Pojazd” można również sprawdzić wszystkie dane, jakie na temat naszych samochodów są w bazie CEPiK.

 

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA