fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Praca, emerytury, renty

Poradnik emerytalny: Nauczyciele stracą na kolizji różnych nowelizacji

Fotorzepa, Bartlomiej Zborowski
Ustawa oświatowa dała pedagogom prawo do przechodzenia na świadczenia z Karty nauczyciela po likwidacji gimnazjum. Po 1 października 2017 r. wejdą w życie przepisy, które nie przewidują takiej możliwości.

W myśl art. 4 ust. 12 ustawy z 14 grudnia 2016 r. – Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo oświatowe, nauczyciele gimnazjów mogą starać się o przejście na emeryturę z art. 88 Karty nauczyciela nie tylko na swój wniosek, ale też w razie likwidacji gimnazjum przy okazji reorganizacji oświaty w najbliższych latach. Prawo do świadczenia mają osoby, które do końca 2008 r. wypracowały już niezbędny trzydziestoletni okres zatrudnienia, w tym 20 lat wykonywania pracy w szczególnym charakterze. Jednocześnie od 1 października wejdzie w życie art. 21 ustawy z 16 listopada 2016 r. zmieniającej ustawę o emeryturach i rantach, która przewiduje możliwość przejścia na emeryturę z art. 88 Karty nauczyciela przez osoby, które przed 1 października 2017 r. ukończyły już 60 i 65 lat, ale nie osiągnęły jeszcze podwyższonego wieku emerytalnego. Z tego świadczenia będą mogły skorzystać także osoby, które osiągną nowy wiek emerytalny pomiędzy 1 października 2017 a 31 sierpnia 2018 r.

Prezydencka nowela przewiduje, że będą oni mogli starać się o te świadczenia na dotychczasowych zasadach. Nowela nie uwzględnia jednak skutków późniejszej reformy oświatowej. Z naszych informacji wynika, że rząd zastanawia się obecnie, jak wyjść z tej sytuacji.

Poradnik emerytalny:

 

 

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA