Poradnik emerytalny: Nauczyciele stracą na kolizji różnych nowelizacji

Ustawa oświatowa dała pedagogom prawo do przechodzenia na świadczenia z Karty nauczyciela po likwidacji gimnazjum. Po 1 października 2017 r. wejdą w życie przepisy, które nie przewidują takiej możliwości.

Publikacja: 27.04.2017 08:08

Poradnik emerytalny: Nauczyciele stracą na kolizji różnych nowelizacji

Foto: Fotorzepa, Bartlomiej Zborowski

W myśl art. 4 ust. 12 ustawy z 14 grudnia 2016 r. – Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo oświatowe, nauczyciele gimnazjów mogą starać się o przejście na emeryturę z art. 88 Karty nauczyciela nie tylko na swój wniosek, ale też w razie likwidacji gimnazjum przy okazji reorganizacji oświaty w najbliższych latach. Prawo do świadczenia mają osoby, które do końca 2008 r. wypracowały już niezbędny trzydziestoletni okres zatrudnienia, w tym 20 lat wykonywania pracy w szczególnym charakterze. Jednocześnie od 1 października wejdzie w życie art. 21 ustawy z 16 listopada 2016 r. zmieniającej ustawę o emeryturach i rantach, która przewiduje możliwość przejścia na emeryturę z art. 88 Karty nauczyciela przez osoby, które przed 1 października 2017 r. ukończyły już 60 i 65 lat, ale nie osiągnęły jeszcze podwyższonego wieku emerytalnego. Z tego świadczenia będą mogły skorzystać także osoby, które osiągną nowy wiek emerytalny pomiędzy 1 października 2017 a 31 sierpnia 2018 r.

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Prawo drogowe
Ważny wyrok ws. płatnego parkowania. Sąd: nie można nakładać kar za spóźnienie
Oświata i nauczyciele
Nauczyciele nie ruszyli masowo po pieniądze za nadgodziny. Dlaczego?
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo