Porozumienie wybiera. Emilewicz rzuci wyzwanie Gowinowi?

Ugrupowanie Jarosława Gowina czeka rozliczenie wewnętrznych napięć po kryzysie wyborczym z wiosny. Partia zabiega o powrót swojego lidera do rządu.

Aktualizacja: 04.08.2020 12:22 Publikacja: 03.08.2020 18:46

Wiosną Jarosław Gowin mocno poróżnił się z liderem Zjednoczonej Prawicy

Wiosną Jarosław Gowin mocno poróżnił się z liderem Zjednoczonej Prawicy

Foto: Rzeczpospolita, Jerzy Dudek

Co dalej z Porozumieniem Jarosława Gowina? Partię, stanowiącą umiarkowane skrzydło Zjednoczonej Prawicy, czekają ważne wewnętrzne wybory. Jednocześnie trwa ustalanie priorytetów na kolejną część kadencji, a Zjednoczona Prawica pracuje nad nowym kształtem rządu. To wszystko z myślą już o kolejnych kampaniach: samorządowej i parlamentarnej w 2023 roku.

Wewnętrzne decyzje

Środowisko Porozumienia zajmują obecnie wewnętrzne wybory w partii. Jak wynika z naszych informacji, do połowy września mają się zakończyć wybory na poziomie okręgów, które wybiorą delegatów na zjazd krajowy. Ten zaś wybierze nowe władze, w tym prezesa.

– Demokratyczna partia oznacza demokratyczną rywalizację o władzę. Ja na pewno konkurencji się nie boję – mówił kilka tygodni temu Jarosław Gowin w programie „Tłit" WP.pl, pytany o ewentualną rywalizację o stanowisko szefa partii z wicepremier Jadwigą Emilewicz.

Pogłoski o tym, że Emilewicz będzie chciała rzucić wyzwanie Gowinowi, krążą od wielu tygodni. Jednocześnie z naszych rozmów wynika, że atmosfera w partii wcale nie jest tak mocno konfrontacyjna, a informacje o rzekomym starcie wicepremier przeciwko Gowinowi w wielu przypadkach mają charakter narzucania interpretacji wydarzeń, a nie faktycznych intencji. – Wizja ich rywalizacji na śmierć i życie jest mocno przesadzona – twierdzi jeden z naszych rozmówców, dobrze poinformowany, jeśli chodzi o wewnętrzny układ sił w partii.

Jesienny kongres Porozumienia będzie jednak pierwszą okazją od czasu kryzysu wyborczego wiosną tego roku – gdy Porozumienie mocno się podzieliło, również w ocenie strategii i taktyki swojego lidera – do tak szerokiego sprawdzenia, jakie są realne nastroje. Tamten kryzys był zdecydowanie największym od czasu powstania Porozumienia.

– Wiele z tych emocji pozostało w partii, chociaż niektóre rzeczywiście wygasły – opisuje inny nasz rozmówca.

Rozmowy o rekonstrukcji

Kilka tygodni po wyborach prezydenckich widać też odmienne strategie dwóch „skrzydłowych" PiS, czyli Zbigniewa Ziobry i Jarosława Gowina. Ten pierwszy poszedł na zwarcie w sprawach tożsamościowych w ramach samej Zjednoczonej Prawicy. Gowin i jego ludzie są zwolennikami kierunku modernizacyjnego. Nawet oficjalna uchwała programowa Porozumienia z ostatnich tygodni zawiera np. wsparcie dla transformacji energetycznej i synergii rządu z samorządem. W tym samym czasie politycy Zbigniewa Ziobry jednoznacznie wypowiadają się o konieczności rozbijania lokalnych samorządowych „księstewek". Zjednoczona Prawica ma przygotować program i strategię legislacyjną, do której będzie dostosowana nowa struktura rządu na najbliższe lata. Jednak sama kwestia rekonstrukcji rządu i ewentualnej redukcji liczby ministerstw dla koalicjantów PiS łączy ich politycznie. Jak już opisywała „Rzeczpospolita", ani Gowin, ani Ziobro nie chcą myśleć o tym, by oddać po jednym ministerstwie.

Kolejną kwestią jest to, czy do rządu wróci Jarosław Gowin. Kilka dni temu władze partii podjęły decyzję o rekomendowaniu (w negocjacjach z PiS) jego powrotu.

– Obecność w rządzie Jarosława Gowina to jego wzmocnienie, a nie osłabienie – komentowała wtedy Emilewicz.

Pomysły dla młodych

Porozumienie szuka też pomysłów na wyjście do nowych grup wyborców. Młodzieżówka partii przygotowała projekt, który ma pokazać inne podejście do polityki. Nazywa się „Najlepszy plan dla młodych" i już się rozpoczął, a potrwa przez najbliższych kilka wakacyjnych tygodni.

– Zapraszamy do rozmowy o programie w kluczowych kwestiach, takich jak edukacja czy klimat, młodych o różnych poglądach. W dużych miastach i małych miejscowościach. Będzie co najmniej 100 takich spotkań w całej Polsce – zapowiada Jan Strzeżek, lider Młodej Prawicy i wicerzecznik Porozumienia. Jak dodaje

w rozmowie z „Rzeczpospolitą", efektem rozmów ma być przygotowanie wspólnego programu, a przynajmniej założeń i tez, przez młodych ludzi z całej Polski o różnych poglądach politycznych.

Co dalej z Porozumieniem Jarosława Gowina? Partię, stanowiącą umiarkowane skrzydło Zjednoczonej Prawicy, czekają ważne wewnętrzne wybory. Jednocześnie trwa ustalanie priorytetów na kolejną część kadencji, a Zjednoczona Prawica pracuje nad nowym kształtem rządu. To wszystko z myślą już o kolejnych kampaniach: samorządowej i parlamentarnej w 2023 roku.

Wewnętrzne decyzje

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Afera zegarkowa w MON. Mariusz Błaszczak: Trzeba wyciągnąć konsekwencje
Polityka
Zmiana prokuratorów od Pegasusa i ogromna presja na sukces
Polityka
Wybory do Parlamentu Europejskiego: Politycy PO na żelaznej miotle fruną do Brukseli
Polityka
Co z Ukraińcami w wieku poborowym, którzy przebywają w Polsce? Stanowisko MON
Polityka
Sejm podjął decyzję w sprawie języka śląskiego