Rusza debata o Ładzie PiS, głównie wokół kwestii podatkowych

Porozumienie zapowiada własne inicjatywy podatkowe w ramach Polskiego Ładu. Opozycja krytykuje nowe pomysły Zjednoczonej Prawicy.

Aktualizacja: 18.05.2021 06:03 Publikacja: 17.05.2021 18:53

Wicepremier Jarosław Gowin zapowiada, ulgę dla klasy średniej która ma sprawić, że zmiany będą neutr

Wicepremier Jarosław Gowin zapowiada, ulgę dla klasy średniej która ma sprawić, że zmiany będą neutralne dla osób zarabiających 6-11 tys. zł brutto na umowę o pracę

Foto: PAP, Marcin Obara

Jeszcze w tym tygodniu odbędzie się pierwsza z serii debat wokół Polskiego Ładu. To jeden z elementów kampanii informacyjnej na temat tego przedsięwzięcia, które dla PiS jest najważniejsze od czasu kampanii wyborczych w 2019 i 2020 r. W piątek 21 maja w Chełmie odbędzie się debata tematyczna poświęcona ochronie zdrowia. Jak też wynika z naszych rozmów, jeszcze w tym tygodniu do konsultacji trafi jeden z projektów dotyczących zdrowia.

Zgodnie z planem PiS i rządu, najbliższe kilka tygodni to czas szerokiej kampanii, która ma przybliżyć Polakom założenia Polskiego Ładu. Tak jak informowała już „Rzeczpospolita”, jesienią ustawy realizujące ten program mają trafić do parlamentu. W poniedziałek premier Mateusz Morawiecki odwiedził m.in Stalową Wolę, Stężycę (woj. lubelskie) i miejsce budowy Via Carpathia w miejscowości Nowa Wieś na Podkarpaciu. – Polski Ład jest po to, żeby polscy pracownicy nie musieli pracować za takie stawki jak w 2015 r. – mówił Morawiecki w Nowej Wsi.

Pomysły Porozumienia

Debata o Polskim Ładzie ogniskuje się wokół kwestii podatkowych, zwłaszcza zmian dla osób prowadzących działalność gospodarczą. W poniedziałek wicepremier Jarosław Gowin zapowiedział, że w tej sprawie jego partia będzie miała nowe propozycje.

– Toczą się rozmowy, jakie mechanizmy wprowadzić, jeżeli chodzi o osoby prowadzące działalność gospodarczą. Przedstawimy partnerom koalicyjnym pewne rozwiązanie – mówił w poniedziałek Gowin. Taka propozycja dotycząca JDG może zostać jeszcze w tym tygodniu przedstawiona przez Porozumienie. Zapowiadane są też szerokie rozmowy przy wdrażaniu Polskiego Ładu i przygotowywaniu kolejnych ustaw, m.in. ze stroną społeczną, środowiskami gospodarczymi i nie tylko.

Gowin wspominał też o uldze dla klasy średniej, która ma sprawić, że zmiany będą neutralne dla osób zarabiających 6–11 tys. zł brutto na umowę o pracę. Oficjalnie szczegóły tego rozwiązania nie są jeszcze znane.

Gowin – podobnie jak w przemówieniu w trakcie ubiegłotygodniowej konwencji – akcentował, że samorządy mogą liczyć na specjalną subwencję inwestycyjną, która zastąpi Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych. Jak przyznał, jego kształt oraz algorytm rozdzielający fundusze zostanie jeszcze przedyskutowany – zarówno w ramach Zjednoczonej Prawicy, jak i z samorządowcami. Przedstawiciele samorządów, zwłaszcza prezydenci dużych miast, mocno krytykowali RFIL, wskazując, że w niektórych transzach ich miasta nie otrzymywały żadnych funduszy, a te trafiły tylko tam, gdzie rządzi PiS.

PO w terenie

Politycy PO zapowiadali na poniedziałek start serii spotkań na terenie całej Polski w ramach (jak to określają) „wiosennej ofensywy". W poniedziałek lider PO Borys Budka odwiedził m.in. Dąbrowę Tarnowską i Wieliczkę. Budka podkreślił, że Polaków „nie można dzielić", a do tego sprowadzają się propozycje PiS. – Mówiłem wyraźnie, że przedsiębiorcy nie mogą być karani podnoszeniem podatków, nazywanych składką zdrowotną – powiedział po spotkaniu z przedsiębiorcami lider PO.

Politycy Platformy muszą jednak cały czas mierzyć się z turbulencjami wewnętrznymi. W poniedziałek odejście z Platformy Obywatelskiej ogłosiła europoseł Róża Thun. Jak przyznała – katalizatorem jej decyzji było to, co wydarzyło się wokół Funduszu Odbudowy w Sejmie.

W poniedziałek – równolegle z rozpoczęciem serii spotkań w Polsce z udziałem Budki – na wspólnej konferencji prasowej wystąpili politycy usunięci z PO w ubiegłym tygodniu, Paweł Zalewski i Ireneusz Raś. – Sprzeciwiamy się prywatyzacji Platformy Obywatelskiej przez Borysa Budkę i sekretarza Kierwińskiego – mówił w trakcie konferencji Zalewski.

W tym tygodniu planowane jest spotkanie Budki z parlamentarzystami i parlamentarzystkami Platformy, które ma na celu omówienie sytuacji w partii. Ale na szybkie polepszenie nastrojów mało kto w PO liczy.

Jeszcze w tym tygodniu odbędzie się pierwsza z serii debat wokół Polskiego Ładu. To jeden z elementów kampanii informacyjnej na temat tego przedsięwzięcia, które dla PiS jest najważniejsze od czasu kampanii wyborczych w 2019 i 2020 r. W piątek 21 maja w Chełmie odbędzie się debata tematyczna poświęcona ochronie zdrowia. Jak też wynika z naszych rozmów, jeszcze w tym tygodniu do konsultacji trafi jeden z projektów dotyczących zdrowia.

Pozostało 87% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Wrócą inspekcje w placówkach dyplomatycznych. To skutek afery wizowej
Polityka
Sondaż: Kto wygra wybory do PE? Polacy wskazują zdecydowanego faworyta
Polityka
Adam Struzik: Czuję się odpowiedzialny za Mazowsze. Nie jestem zmęczony
Polityka
Wybory samorządowe 2024: Koniec kampanii po ostrej walce w miastach
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Polityka
Mariusz Kamiński z zarzutami, Michał Szczerba wzburzony