fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Wróblewski: RPO powinien działać poza polityką

Bartłomiej Wróblewski
Fotorzepa, Jakub Czermiński
Od wielu miesięcy trwają próby wyboru Rzecznika Praw Obywatelskich. Kandydatem, którym zajmie się teraz Senat, jest dr Bartłomiej Wróblewski, poseł PiS. Jaki pomysł ma obsadę tę funkcji i czy rzeczywiście będzie w stanie budować mosty ponad podziałami, jak sam zapowiada?

– Jeśli RPO stanie się ambasadorem jednej strony politycznego sporu w ważnych nawet sprawach, dotykających kwestii wolności, ale ściślej nie dotyczących spraw i wolności człowieka i obywatela, to wtedy zaciera się ta granica między prawem a polityką – tak Bartłomiej Wróblewski komentuje wniosek wniesiony do sądu przez prof. Adama Bodnara w sprawie przejęcia Polska Press przez PKN Orlen. – Rzecznik Praw Obywatelskich powinien działać poza polityką i nie mieszać się w kwestie ideologiczne. Nie stać ani po stronie rządu, ani po stronie opozycji – dodaje Wróblewski w rozmowie z Michałem Kolanko.

Kandydat PiS na Rzecznika Praw Obywatelskich zapewnia, że będzie pilnować instytucji, które mają prawo stosowania przymusu bezpośredniego. – Jeśli protestują obywatele, mają do tego prawo, ale po co lżyć policjantów? To ciężka praca, odpowiedzialność, więc zachęcam, by korzystając ze swoich wolności i praw, robić to w taki sposób, który nie generuje kolejnych naruszeń – zaznacza.

Na pytanie o prawa kobiet, Bartłomiej Wróblewski odpowiada, że „są sprawą oczywistą”. Wśród obszarów, które dotykają tej kwestii, zamierza poświęcić uwagę nierównościom płacowym i nierównym prawom do awansu, emeryturom kobiet i przemocy domowej. – Wniosek do Trybunału Konstytucyjnego dotyczył podstawowego prawa człowieka: prawa do życia i jego godności, on nie był umotywowany politycznie – mówi poseł Wróblewski, który był jednym z autorów wniosku do TK w sprawie aborcji. – Gdyby prawo do życia kobiety było zagrożone lub stosowano jakieś praktyki, które zagrażają, to oczywiście bym interweniował, bo tutaj życie kobiety jest wartością większą – zapewnia.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA