fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

USA: Partia Demokratyczna z większością w Senacie

Kapitol
AFP
Od środy po raz pierwszy od dziesięciu lat Partia Demokratyczna dysponuje większością w Senacie - odnotowuje Reuters.

Po zaprzysiężeniu przez wiceprezydent USA Kamalę Harris trzech senatorów Partii Demokratycznej w Senacie zasiada 50 senatorów Partii Demokratycznej i 50 senatorów Partii Republikańskiej. Większość zapewnia Partii Demokratycznej głos Kamali Harris, która zgodnie z konstytucją jest przewodniczącą Senatu jako wiceprezydent.

Partia Demokratyczna dysponuje też większością w Izbie Reprezentantów.

Senat zatwierdził już kandydaturę Avril Haines wybraną przez prezydenta Joe Bidena na stanowisko dyrektor wywiadu narodowego.

Nowi senatorowie Partii Demokratycznej to Raphael Warnock, Jon Ossoff i Alex Padilla. Złożyli oni przysięgę kilka godzin po zaprzysiężeniu Bidena i Harris.

Warnock i Ossof wygrali wybory w Georgii, z kolei Padilla zajął miejsce Harris w Senacie (przed wyborem na wiceprezydenta Harris była senatorem z Kalifornii). Padilla to pierwszy Latynos wybrany do Senatu w Kalifornii.

33-letni Ossoff jest z kolei najmłodszym zaprzysiężonym senatorem od czasu wyboru do Senatu Bidena w 1973 roku (miał wówczas 30 lat).

Chuck Schumer został nowym przewodniczącym większości senackiej, Mitch McConnel został liderem mniejszości w Senacie.

Schumer i McConnell zapowiedzieli, że będą współpracować.

Senat w nowym składzie ma przeprowadzić proces Donalda Trumpa postawionego w stan oskarżenia w ostatnich dniach prezydentury przez Izbę Reprezentantów (w niej Demokraci mają 221 głosów, Republikanie - 211).Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA