fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Ranking zaufania: Duda prowadzi z wynikiem najsłabszym od roku. Połowa ankietowanych nie wie, kto to Bosak

Fotorzepa/ Jerzy Dudek
Andrzej Duda, Mateusz Morawiecki i Małgorzata Kidawa-Błońska znaleźli się na podium rankingu zaufania w sondażu przeprowadzonym przez IBRiS dla Onetu.

Zaufanie do Andrzeja Dudy zadeklarowało 41,6 procent badanych. Prezydent wyprzedził pod tym względem Mateusza Morawieckiego (40,0 proc.) i Małgorzatę Kidawę-Błońską, kandydatkę na prezydenta z Koalicji Obywatelskiej (34,7 proc.).

Duda i Kidawa-Błońska to najlepiej oceniani kandydaci na prezydenta. Władysławowi Kosiniakowi-Kamyszowi z PSL ufa 31,9 proc. respondentów, niższym poparciem cieszą się Robert Biedroń (25,0 proc.) oraz Szymon Hołownia (21,4 proc.)

Na czwartym miejscu rankingu znalazł się kolejny polityk spoza obozu rządzącego -były szef Rady Europejskiej Donald Tusk (33,6 proc. poparcia). Nieznacznie wyprzedził prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego (33,0 proc.).

Na ostatnim miejscu, z najmniejszym zaufaniem, znalazł się Krzysztof Bosak (7,2 proc.). Polityka Konfederacji wyprzedził tylko jego partyjny kolega Janusz Korwin-Mikke (9,0 proc.).

Korwin-Mikke nie pierwszy raz zebrał za to najwięcej ocen negatywnych - 71,1 proc. - i wyprzedził pod tym względem przewodniczącego Platformy Obywatelskiej Grzegorza Schetynę (nieufność na poziomie 61,9 proc.) oraz Kaczyńskiego (54,7 proc.).

Najbardziej obojętny dla ankietowanych jest Paweł Kukiz (31,5 proc.), który wyprzedził pod tym względem Biedronia (28,5 proc.) oraz Kosiniaka-Kamysza (24,3 proc.).

Najbardziej anonimowym politykiem, uwzględnionym w sondażu, jest Krzysztof Bosak. Nie zna go ponad połowa respondentów (50,2 proc.). Polityk Konfederacji wyprzedził pod tym względem marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego (34,0 proc.) oraz Adriana Zandberga z Partii Razem (33,7 proc.).

Onet podkreśla, że zaufanie dla Andrzeja Dudy na poziomie 41,6 proc. to najsłabszy wynik prezydenta od lutego ubiegłego roku (wówczas 42, 1 proc.). Oprócz tego pierwszy raz od tego czasu przeważają o nim opinie negatywne.

Badanie realizowano metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych, wspomaganych komputerowo (metoda CATI), na reprezentatywnej grupie 1100 respondentów w dniach 10-11 stycznia 2020 r.

Źródło: Onet
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA