fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Apel do ONZ: Zakażcie tworzenia robotów-zabójców

© Yann Forget / Wikimedia Commons / CC-BY-SA
Koalicja organizacji pozarządowych skupiona w organizacji Kampania na rzecz zatrzymania robotów zabójców apeluje do ONZ o stworzenie traktatu regulującego rynek autonomicznych dronów, pojazdów i łodzi. Chodzi o zakazanie tworzenia maszyn, które używałyby algorytmów i sensorów w celu określenia, kiedy zabijać ludzi - informuje Sky News.

Aktywiści zaangażowani w działanie organizacji podkreślają, że technologie związane ze sztuczną inteligencją rozwijają się tak szybko, że uregulowanie tego obszaru traktatem międzynarodowym jest pilnie potrzebne.

Traktat taki miałby zakazać tworzenia systemów uzbrojenia, które nie dają człowiekowi kontroli nad nimi i które podejmują autonomiczne decyzje co do tego, czy zabić człowieka.

W działania Kampanii na rzecz zatrzymania robotów zabójców zaangażowana jest m.in. Jody Williams, laureatka pokojowej Nagrody Nobla z 1997 roku (wówczas doceniono jej działania na rzecz zakazu stosowania min lądowych).

- Maszyna nie jest niczym moralnym. To maszyna - mówi Williams.

- Pozwolenie maszynom by, w teorii - poprzez algorytmy, które decydują co wziąć na cel i kiedy zaatakować - jest jednym z kroków, który naszym zdaniem byłby przekroczeniem Rubikonu, czymś rażąco nieetycznym i niemoralnym - dodaje.

- Maszyny powinny służyć ludziom. Ludzie nie mogą służyć maszynom - mówi.

Mary Wareham z Human Rights Watch, również zaangażowana w działania Kampanii na rzecz zatrzymania robotów zabójców podkreśla, że o sprawie mówi się na razie cicho i żadne negocjacje w tej kwestii się nie zaczęły, stąd apel aktywistów, by zacząć prace nad traktatem, który "zakazałby tworzenia robotów zabójców i pozwolił na zachowanie przez człowieka kontroli nad używaniem siły".

Wareham dodaje, że aktywiści chcą stworzyć "szeroki ruch, który wywrze na tyle dużą presję na rządy, że te będą musiały zacząć rozmawiać o zakazie tworzenia systemów uzbrojenia, które wybiera i atakuje cele bez znaczącej kontroli człowieka".

Źródło: Sky News
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA