fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Hiszpański Kościół nie sprzeciwi się ekshumacji Franco

AFP
Kościół katolicki w Hiszpanii poinformował, że nie sprzeciwi się ekshumacji szczątków zmarłego hiszpańskiego dyktatora Francisco Franco i ich usunięciu z mauzoleum.

Hiszpański Sąd Najwyższy zadecydował o ekshumacji szczątków gen. Francisco Franco, odrzucając skargę rodziny byłego przywódcy Hiszpanii w tej sprawie.

Spór o miejsce pochówku gen. Francisco Franco polaryzuje hiszpańskie społeczeństwo. Zmarły w 1975 r. przywódca został pochowany w Dolinie Poległych, monumentalnym mauzoleum upamiętniającym ofiary wojny domowej w Hiszpanii.

Santiago Cantera, przeor benedyktyńskich mnichów, którzy władają mauzoleum, zdecydowanie sprzeciwia się temu planowi.

Zapytany o decyzją sądu na konferencji prasowej sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Hiszpanii, Luis Arguello, powiedział, że Kościół "uszanuje decyzję władz hiszpańskich i dlatego nie sprzeciwi się ekshumacji Franco".

Socjalistyczny rząd premiera Pedro Sancheza uznał za priorytet przeniesienie szczątków Franco z Doliny Poległych, 50 kilometrów od Madrytu, mówiąc, że Hiszpania nie powinna "nadal gloryfikować" dyktatora.

Zadekretowaną w 1940 r. przez Franco budowę ukończono w 1959 r. W mauzoleum znajdują się szczątki ok. 40 tys. poległych w czasie wojny - obecnie zarówno frankistów, jak i republikanów. Krytycy mauzoleum nazywają je "ostatnim istniejącym w Europie pomnikiem dyktatury".

Gen. Franco po zwycięstwie w wojnie domowej z lat 1936-1939, do śmierci w 1975 r. stał na czele Hiszpanii, sprawując autorytarne rządy.

Źródło: AFP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA