fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Bernie Sanders chce uwolnić Amerykanów od 1,6 bln dol. długów

AFP
Senator USA, startujący w prawyborach prezydenckich w Partii Demokratycznej, Bernie Sanders, w poniedziałek przedstawił plan, który ma umożliwić anulowanie długów związanych z zaciąganiem przez Amerykanów kredytów studenckich (łączna suma takich zobowiązań to 1,6 biliona dolarów). Długi miałyby zostać spłacone dzięki podatkowi nałożonemu na firmy działające w sektorze finansowym.

Propozycja Sandersa idzie dużo dalej, niż przedstawiane dotychczas przez kandydatów Partii Demokratycznej propozycje, zmierzające do ulżenia amerykańskim studentom, którzy często spłacają kredyty zaciągnięte na studia przez wiele lat po zakończeniu studiowania.

Wcześniej Elizabeth Warren, inna uczestniczka prawyborów w Partii Demokratycznej, proponowała anulowanie po 50 tys. dolarów długu wynikającego z pożyczki na studia każdemu, kto w swoim gospodarstwie domowym osiąga dochód poniżej 100 tys. dolarów rocznie. Z kolei osobom, w których gospodarstwach domowych dochód wynosi od 100 do 250 tys. dolarów rocznie, przysługiwałaby mniejsza redukcja zobowiązań wynikających z zaciągnięcia pożyczki na studia. Redukcja tych długów miałaby być sfinansowana dzięki podatkowi nałożonemu na najbogatszych Amerykanów.

Sanders chce jednak anulować długi związane z pożyczkami na studia aż 45 mln Amerykanów - łączna wartość tych zobowiązań to 1,6 bln dolarów.

Środki na spłatę tych zobowiązań miałyby pochodzić z podatku nałożonego na transakcje giełdowe związane z kupnem/sprzedażą akcji czy papierów dłużnych.

W ciągu 10 lat taki podatek miałby przynieść budżetowi USA 2,2 bln dolarów.

Sanders od lat apeluje o darmowy dostęp do edukacji wyższej w USA. Jego zdaniem długi zaciągane w czasie studiów "przygniatają ekonomicznie" młodych Amerykanów.

- Ta propozycja całkowicie eliminuje długi studenckie w naszym kraju i kończy absurdalne skazywanie całej generacji, generacji milenialsów, na dożywotnie długi - powiedział Sanders przedstawiając swój projekt ustawy w tej sprawie.

- Amerykanie uratowali Wall Street (w czasie kryzysu z 2008 r. - red.). Teraz jest czas, aby Wall Street pomogło klasie średniej tego kraju - dodał.

Sanders przedstawił swoją propozycję na dwa dni przed pierwszymi debatami z udziałem kandydatów ubiegających się o nominację prezydencką w prawyborach organizowanych przez Partię Demokratyczną.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA