fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Kim rozbudowuje bazę, z której można ostrzelać USA?

AFP
Korea Północna rozbudowuje ważną bazę rakietową, która może być wykorzystywana do rozmieszczenia międzykontynentalnych rakiet zdolnych osiągnąć terytorium USA, twierdzą eksperci zajmujący się północnokoreańskim programem rakietowym, cytując nowe informacje pochodzące z analizy zdjęć satelitarnych.

Chodzi o bazę Yeongjeo-dong niedaleko granicy Korei Północnej z Chinami. Rozbudowywana ma być też znajdująca się w pobliżu fabryka, w której - jak się podejrzewa - produkowane są części do rakiet. Aktywności te mają wskazywać, że mimo złagodzenia w 2018 roku retoryki przez Kim Dzong Una, Pjongjang nadal powiększa swój potencjał rakietowy - twierdzą Jeffrey Lewis i David Schmerler z Instytutu Studiów Międzynarodowych w Monterey, w Kalifornii.

Dr Lewis i Schmerler podkreślają, żewciąż nie są pewni czy baza Yeongjeo-dong i nowy obiekt konstruowany w pobliżu w Hoejung-ni są dwiema oddzielnymi bazami, czy częścią jednego, większego projektu.

Ale - jak podkreślają - lokalizacja bazy w górzystym rejonie czyni ją idealną bazą do umieszczenia w niej rakiet dalekiego zasięgu - w tym tych, które mogłyby razić terytorium USA.

Jak zauważają Lewis i Schmerler rozbudowywana baza znajduje się przy granicy Chin, co zmniejsza prawdopodobieństwo prewencyjnego uderzenia w nią ze strony USA.

Po szczycie w Singapurze z 12 czerwca, na którym spotkali się Kim Dzong Un i Donald Trump, prezydent USA zapewniał, że Korea Północna przestała stwarzać zagrożenie nuklearne. Wielu ekspertów wskazuje jednak, że na razie gotowość do denuklearyzacji jest przez Kim Dzong Una wyrażana głównie werbalnie, a jedynym gestem w stronę USA jest zaprzestanie przeprowadzania prób rakiet balistycznych (w 2017 roku Korea Północna przeprowadziła ich ponad 20).

W raporcie z ubiegłego miesiąca instytut badawczy z Waszyngtonu - Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych - informował o co najmniej kilkunastu bazach rakietowych Korei Północnej, które nie zaprzestały funkcjonowania.

Źródło: New York Times
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA