fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Erdogan o USA: Oni mają dolary? My mamy Allaha

AFP
Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan oskarżył USA o to, że kraj ten chce "sprowadzić Turcję na kolana poprzez groźby ws. (aresztowanego w Turcji amerykańskiego) pastora" - informuje BBC.

USA, które domagają się zwolnienia aresztowanego w Turcji pastora Andrew Brunsona. W piątek Waszyngton podwoił wysokość cła na stal i aluminium sprowadzane z Turcji. W efekcie turecka lira osłabiła się w piątek o 16 proc. w stosunku do dolara.

Brunson przebywa w tureckim areszcie od blisko dwóch lat. Turecka prokuratura oskarża go o związki ze zdelegalizowaną w Turcji Partią Pracujących Kurdystanu (PPK) i zwolennikami przebywającego na uchodźstwie rywala Erdogana, Fethullaha Gulena, który jest oskarżany przez Turcją o zorganizowanie próby nieudanego puczu wojskowego w lipcu 2016 roku.

USA i Turcję dzieli nie tylko sprawa pastora, ale również polityka wobec Syrii i zacieśnianie przez Erdogana więzi z Rosją.

Podczas wiecu w Unye Erdogan oświadczył, że jest czymś złym "podejmowanie prób rzucenia Turcji na kolana poprzez groźby ws. pastora". - Wstydźcie się, wstydźcie się - mówił prezydent Turcji zwracając się do przedstawicieli amerykańskich władz. - Wymieniacie swojego strategicznego partnera w NATO dla księdza - dodał zapewniając, że Turcja nie ugnie się wobec gróźb.

- Nie poczyniliśmy żadnych koncesji ws. sprawiedliwości jak dotąd i nigdy żadnych nie poczynimy - zapowiedział Erdogan.

A mówiąc o ekonomicznych skutkach dyplomatycznego sporu z USA, Erdogan stwierdził: Jeśli oni mają dolara, my mamy Allaha.

- Jeśli macie dolary pod poduszką, wyjmijcie je. Jeśli macie euro, wyjmijcie je. Natychmiast idźcie do banku i zamieńcie je na turecką lirę, robiąc to toczycie walkę o niepodległość - mówił prezydent Turcji.

Z kolei na łamach "New York Times" Erdogan ostrzegł, że jeśli USA nie zmienią swojego kursu Turcja będzie musiała poszukać "nowych przyjaciół i sojuszników".

Źródło: BBC
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA