fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Kanada wydaje coraz mniej na armię

Fotolia.com
Kanadyjska senacka komisja ds. narodowego bezpieczeństwa i obrony przedstawiła raport, z którego wynika, że wydatki na armię w Kanadzie spadły do poziomu 0,88 proc. PKB. Tymczasem kraje NATO, zgodnie z zaleceniami, powinny wydawać na armię ok. 2 proc. PKB.

Według przedstawicieli komisji tak niski poziom wydatków naraża Kanadyjskie Siły Zbrojne na "katastrofę" - wynika z raportu o którym pisze "Toronto Sun".

Dziennik zauważa, że raport ukazał się dzień po tym, jak Donald Trump uznał, iż NATO "nie jest już przestarzałe". Wcześniej Trump domagał się zwiększenia wydatków na zbrojenia w tych państwach NATO, które przeznaczają na armię mniej niż 2 proc. PKB.

 

Senacka komisja chce, aby rząd przygotował plan zgodnie z którym do 2028 roku Kanada wydawałaby na armię zalecane 2 proc. PKB.

- Obrona Arktyki wymaga poważnych środków, a pomoc naszym międzynarodowym partnerom we wprowadzania rządów prawa w zamorskich rejonach konfliktów jest zobowiązaniem, którego nie możemy zmniejszać - powiedziała liberalna senator Mobina Jaffer, współprzewodnicząca komisji.

W raporcie komisji czytamy, że jeszcze w 1960 roku Kanada wydawała na armię 4,2 proc. PKB - ale później nigdy już nie zbliżyła się do tego poziomu.

Po raz pierwszy wydatki na armię spadły poniżej 2 proc. PKB w 1973 roku, gdy szefem rządu był ojciec obecnego premiera - Pierre Elliott Trudeau - a poniżej 1 proc. spadła w czasie rządów Stephena Harpera w 2013 roku. Ostatni raz Kanada wydawała 2 proc. PKB na armię w 1990 roku.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA