fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polak za granicą

#RZECZoPRAWIE: Urszula Kozłowska o pracy za granicą - Holandia, sprawdzanie pracodawcy i warunków pracy

Urszula Kozłowska
rp.pl
- Przed wyjazdem do Holandii i podjęciem jakiejkolwiek pracy należy dokładnie sprawdzić wszelkie informacje dotyczące potencjalnego pracodawcy i upewnić się na jakich warunkach będziemy pracować - mówiła Urszula Kozłowska z Ambasady Holandii w piątkowym programie #RZECZoPRAWIE Mateusza Rzemka

Ekspertka zaznaczyła, że ambasada działa prężnie na rzecz podnoszenia świadomości obywateli w zakresie poszerzania wiedzy obywateli w zakresie holenderskiego rynku pracy.

W tym celu również stworzono portal wHolandii.pl, na którym publikowane są wszelkie informacje dotyczące pracy w Holandii. Kozłowska przestrzega przed nieuczciwymi agencjami pracy i wskazuje, że w każdym przypadku należy podpisać umowę z przyszłym pracodawcą.

Nie należy godzić się na pracę na podstawie umowy ustnej, gdyż chociażby w sytuacji, w której dojdzie do wypadku, pracodawca najprawdopodobniej nie przyzna się do zatrudnienia.

W Holandii obowiązuje stawka minimalna i dotyczy wszystkich, bez względu na to czy przyjechali jako pracownicy delegowani czy do pracodawcy holenderskiego.

W chwili obecnej stawka ta wynosi 1 551,61 euro i dotyczy pracownika zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy. Wysokość wynagrodzenia w Holandii ulega zmianie dwa razy w roku – 1 stycznia i 1 lipca. W opinii ekspertki od jutra stawka winna być minimalnie wyższa.

Kozłowska zwróciła także uwagę na okoliczność, iż wysokość wynagrodzenia jest uzależniona od wieku. Ww. kwota od 1 lipca będzie przysługiwała osobie która ukończyła 22 lata. Do tej pory przysługiwała pracownikom powyżej 23 roku życia.

- Należy z pewnością odrzucać oferty, w których napisane jest „poszukujemy osób młodych", gdyż oznacza to, że pracodawca chce zaoszczędzić i po ukończeniu 22 lat zwolni pracownika – mówiła Kozłowska.

Trzeba także uważać na tzw. Kontrakty zerowe, czyli takie, które w ogóle nie gwarantują pracy.

Ekspertka poleciła również portal EURES. Na stronie należy znaleźć kontakt do doradcy w województwie a następnie dowiedzieć się jakie warunki i umowy mogą zaproponować. Portal ma na celu pomóc znaleźć najbardziej korzystną ofertę pracy.

Kozłowska przyznała, że niezapłacone wynagrodzenie bardzo trudno odzyskać. Dlatego też ważnym jest sprawdzanie wszystkich informacji, a także podpisanie umowy najpóźniej w dniu podjęcia pracy.

Istotnym jest, iż wzrosła wykrywalność przypadków w których pracownicy nie otrzymali wynagrodzenia za wykonaną pracę. Są to ok. 3000 przypadki rocznie, jednak za każdym przypadkiem może się kryć duża liczba osób.

W razie zaistnienia nieprawidłowości należy zwracać się niezwłocznie do holenderskiej inspekcji pracy, której bardzo zależy na walce z oszustami.

- Gdziekolwiek wyjeżdżamy należy zapisać sobie adres i numer telefonu do konsulatu polskiego, a w przypadku wyjazdu do pracy do Holandii należy zapisać również kontakt do inspekcji pracy - dodała Kozłowska.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA