fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatki

Ulga mieszkaniowa w spadku

Fotolia.com
Zwolnienie z podatku od sprzedaży nieruchomości to prawo majątkowe, które przechodzi na spadkobiercę zmarłego podatnika.
Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną fiskusa, który upierał się, że spadkobierca nie może odziedziczyć prawa do ulgi.
Kanwą sporu była życiowa sprawa podatnika. W grudniu 2011 r. zmarł jego stryj. Mieszkanie zostawił bratu, który w październiku 2013 r. sprzedał ten lokal. Ponieważ zbycie nastąpiło przed upływem pięciu lat od końca roku nabycia, co do zasady w grę wchodziła konieczność opodatkowania tej sprzedaży. Ojciec podatnika zamierzał jednak pieniądze z mieszkania spadkowego przeznaczyć na rozbudowę domu. To pozwala na skorzystanie ze zwolnienia z PIT tzw. ulgi mieszkaniowej z art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o PIT.
Niestety, zdążył tylko wystąpić o warunki zabudowy. Zmarł dwa dni przed ich uzyskaniem.
W zaistniałej sytuacji syn zmarłego (podatnik) jako spadkobierca wystąpił do fiskusa z pytaniem, czy ulga mieszkaniowa jest prawem dziedzicznym. Dopytywał się zwłaszcza, czy może z niej skorzystać, gdy spadkodawca nie poczynił żadnych wydatków, a nawet nie zdążył złożyć zeznania PIT-39. Tak stało się w przypadku jego zmarłego ojca. On sam zadeklarował, że chce dokończyć remont zaplanowany przez zmarłego. Postarał się już o przeniesienie na siebie wydanych warunków zabudowy.
Fiskus odpowiedział, że odziedziczyć w podatkach można tylko prawa majątkowe, a ulga mieszkaniowa do nich nie należy. Ponadto jego zdaniem tylko spadkodawca mógł ponieść wydatki uprawniające do ulgi. Urzędnicy stwierdzili, że w opisanej sytuacji spadkobierca będzie musiał uiścić podatek za zmarłego ojca. Nie musi jedynie składać za niego PIT, bo jego odpowiedzialność jako spadkobiercy będzie wynikać z decyzji fiskusa.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi uchylił interpretację. Jego zdaniem fiskus popełnił błąd, uznając, że sporne zwolnienie podatkowe jest prawem ściśle związanym z osobą spadkodawcy i w związku z tym nie podlega dziedziczeniu.
Racji fiskusowi nie przyznał też sąd kasacyjny. Jak tłumaczył sędzia NSA Jerzy Płusa, sporna ulga mieszkaniowa to prawo majątkowe. Jego sukcesja ma oparcie w art. 97 § 1 ordynacji podatkowej. NSA zastrzegł jednak, że otwartą kwestią pozostaje to, czy spadkobierca będzie mógł skonsumować ulgę w sytuacji, gdy zmarły nie zdążył poczynić wydatków ani nawet złożyć zeznania podatkowego. Tego nie mógł jeszcze przesądzić. Wyrok jest prawomocny.
Sygn. akt: II FSK 2119/15
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA