Wynajmujesz lokale? Fiskus już nie zakwestionuje prawa do ryczałtu nawet od kilkudziesięciu mieszkań

Podatnik zapłaci ryczałt nawet od kilkudziesięciu mieszkań. Nowe przepisy wreszcie zakończą spory.

Aktualizacja: 13.10.2020 06:11 Publikacja: 12.10.2020 19:17

Wynajmujesz lokale? Fiskus już nie zakwestionuje prawa do ryczałtu nawet od kilkudziesięciu mieszkań

Foto: Adobe Stock

Mamy dobre wiadomości dla wszystkich podatników, którzy zarabiają na wynajmie nieruchomości i płacą prosty ryczałt według stawek 8,5 i 12,5 proc. Od przyszłego roku mogą spać spokojnie. Fiskus nie zakwestionuje już ich rozliczeń, niezależnie od liczby wynajmowanych mieszkań i skali działalności.

Prosty i bez ryzyka

Projekt nowelizacji ustaw o PIT, CIT i ryczałcie zakłada, że zryczałtowany podatek będzie można stosować zarówno do przychodów z najmu prywatnego, jak i najmu w ramach działalności gospodarczej. Dotychczas przedsiębiorcy nie mogli się rozliczać w ten sposób. Sęk w tym, że nawet osoby, które nie chciały prowadzić biznesu, były uznawane za przedsiębiorców, ze względu np. na liczbę wynajmowanych mieszkań.

Czytaj też: Koniec problemów z najmem. Ministerstwo planuje reformę

Teraz ma się to skończyć. Ministerstwo Finansów chce, by jak najwięcej przedsiębiorców mogło się rozliczać w sposób uproszczony.

Jak wyjaśnia Iwona Prószyńska, rzecznik prasowy ministra finansów, przychody z najmu nieruchomości, czy to świadczone jako tzw. najem prywatny, czy też w ramach działalności gospodarczej, będą opodatkowane według dwóch stawek – 8,5 proc. do kwoty 100 tys. zł oraz 12,5 proc. od nadwyżki ponad tę kwotę. Według tych samych stawek opodatkowane mają być przychody ze świadczenia usług związanych z zakwaterowaniem.

– Rząd, przygotowując projekt ustawy w takim kształcie, uzasadniał to spodziewanym zmniejszeniem liczby sporów podatników z organami podatkowymi – mówi Iwona Prószyńska.

Korzystne rozwiązanie

Eksperci dobrze oceniają proponowane przez resort rozwiązanie.

– Planowana zmiana przepisów zlikwiduje ryzyko dla osób, które wynajmują kilka nieruchomości. Dziś tacy podatnicy często muszą prowadzić spory z organami podatkowymi, czy mogą stosować preferencyjną stawkę ryczałtu przewidzianą dla najmu prywatnego, czy też zakres ich działań powoduje, że są przedsiębiorcami w rozumieniu PIT. Po nowelizacji nie będzie to miało znaczenia – zasady opodatkowania dla wszystkich będą bowiem takie same – mówi Konrad Piłat, doradca podatkowy w kancelarii KNDP.

Również według Grzegorza Grochowiny, starszego menedżera w KPMG w Polsce, zmiany idą w dobrym kierunku. Jak wyjaśnia, obowiązujące dotychczas przepisy nie określają granicy między najmem prywatnym a działalnością gospodarczą. Niejednokrotnie za przedsiębiorcę uznawany był podatnik wynajmujący np. trzy mieszkania. Zdarzało się też, że wynajem jednego lokalu uznawany był za działalność gospodarczą. W konsekwencji właściciel nie mógł się rozliczać ryczałtem, który jest zarezerwowany dla najmu prywatnego, i musiał dopłacać podatek według skali, czyli stawek 17 i 32 proc.

Nie zawsze się opłaca

Eksperci zwracają jednak uwagę, że ryczałt nie zawsze jest najkorzystniejszy pod względem ekonomicznym.

– W typowej działalności gospodarczej w postaci najmu ryczałt często nie będzie się opłacał. Jego stosowanie uniemożliwia bowiem rozliczenie kosztów, w tym amortyzacji. Co istotne, ryczałt od przychodów musi być płacony także za okresy, gdy przedsiębiorca ponosi straty. Taką sytuację nie zawsze można przewidzieć, co bardzo dotkliwie pokazał ostatni rok – mówi Konrad Piłat.

To oznacza, że osoby zainteresowane ryczałtem powinny najpierw przeprowadzić dokładne kalkulacje swoich rozliczeń, zwłaszcza jeśli ponoszą wysokie koszty.

– W wielu przypadkach rozliczenie najmu na zasadach ogólnych może być bardziej opłacalne niż ryczałt. Dotyczy to w szczególności mieszkań kupionych na rynku wtórnym i na kredyt. Wynajmujący może zapłacić minimalny podatek dzięki możliwości odliczenia odsetek od kredytu czy odpisów amortyzacyjnych – mówi Grzegorz Grochowina.

Fiskus zgadza się, że właściciel może stosować indywidualną stawkę amortyzacji, nawet do 10 proc. wartości lokalu rocznie. Dotyczy to zarówno działalności gospodarczej, jak i najmu poza działalnością, opodatkowanego według skali. Indywidualną stawkę mogą zastosować np. ci podatnicy, którzy kupią używane mieszkanie wykorzystywane przez poprzedniego właściciela (właścicieli) przez co najmniej 60 miesięcy (pięć lat). Z kolei osoby, które kupiły lokal na kredyt, mogą odliczyć odsetki.

– Ryczałt może zaś być korzystny dla osób, które zajmują się najmem na niewielką skalę i nie mają wiele do odliczenia – mówi Grzegorz Grochowina.

To dlatego, że ryczałtowcy płacą podatek od przychodów. Nie mogą odliczyć żadnych kosztów.

Etap legislacyjny: po pierwszym czytaniu w Sejmie

Mamy dobre wiadomości dla wszystkich podatników, którzy zarabiają na wynajmie nieruchomości i płacą prosty ryczałt według stawek 8,5 i 12,5 proc. Od przyszłego roku mogą spać spokojnie. Fiskus nie zakwestionuje już ich rozliczeń, niezależnie od liczby wynajmowanych mieszkań i skali działalności.

Prosty i bez ryzyka

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Trybunał: nabyli działkę bez zgody ministra, umowa nieważna
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona