fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatki

Zwolnienie z PIT do 26 roku życia - kiedy

123RF
O tym, czy wynagrodzenie młodego pracownika jest zwolnione z PIT, decyduje moment jego otrzymania.

Od 1 sierpnia podatku nie muszą płacić osoby do 26 lat zatrudnione na etacie bądź zleceniu. Chodzi o wynagrodzenia otrzymane do dnia 26. urodzin (włącznie). Tak wynika z wyjaśnień zamieszczonych na stronie internetowej Krajowej Informacji Skarbowej.

Podkreślono w nich, że przychód powstaje w momencie jego otrzymania lub postawienia do dyspozycji. Nie ma znaczenia, za jaki okres się należy. Jeśli więc pracownik ma 26. urodziny np. 25 października, a pensję za ten miesiąc otrzyma 22 października, będzie ona nieopodatkowana. Jeśli dostanie ją 30 października, pracodawca musi potrącić daninę.

Przypomnijmy, że limit przychodów zwolnionych z PIT to 85 528 zł rocznie. W tym roku z ulgi skorzystają ci, których przychody liczone od sierpnia do grudnia nie przekroczą 35 636,67 zł.

W wyjaśnieniach czytamy, że zwolnienie obejmuje również przychody uzyskane na podstawie umowy o pracę przez osoby, które nie mają w Polsce miejsca zamieszkania (nierezydentów).

Kiedy nie zastosujemy ulgi? Krajowa Informacja Skarbowa podkreśliła, że zwolnienie nie obejmuje zasiłków z ubezpieczenia społecznego, np. chorobowych. Są one bowiem zaliczane do przychodów z tzw. innych źródeł, a nie stosunku pracy. Ulga nie dotyczy także świadczeń z tytułu praktyk absolwenckich.

Czytaj także:

Ze zwolnienia nie skorzystają też młodzi zarabiający na umowie o dzieło albo prowadzący własną działalność gospodarczą. Ulgi nie stosuje się także do przychodów opodatkowanych ryczałtem, m.in. zleceń do 200 zł (zawieranych z osobą niebędącą pracownikiem płatnika, który musi potrącić podatek).

Osoby, które jeszcze w 2019 r. chcą skorzystać ze zwolnienia, muszą poinformować o tym płatnika (pracodawcę lub zleceniodawcę). W przeciwnym razie nadal będzie on potrącał zaliczki na podatek, które odzyskają dopiero po złożeniu zeznania (czyli w przyszłym roku). Płatnik nie ma bowiem obowiązku automatycznego stosowania zwolnienia.

W przyszłym roku rozliczenie ma wyglądać inaczej. Płatnik sam nie potrąci zaliczek na PIT, niepotrzebne będzie oświadczenie pracownika.

W odpowiedzi na interpelację poselską nr 33414/2019 Ministerstwo Finansów poinformowało, że płatnik będzie wykazywał przychody objęte zwolnieniem w informacji PIT-11.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA