fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatki

Informatyk skorzysta na PIT od przychodu ze sprzedaży szablonów www

123RF
Sprzedaż szablonów stron internetowych to przychód z praw majątkowych, który należy rozliczyć dopiero po zakończeniu roku podatkowego.

Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi rozstrzygnął w interpretacji kwestię rozliczenia zysków informatyka, osiąganych za pośrednictwem zagranicznego portalu.

Z pytaniem zwrócił się mężczyzna, które chce zarabiać na sprzedaży szablonów stron internetowych w zagranicznym serwisie. Będzie otrzymywał zapłatę w dolarach amerykańskich. Konto wnioskodawcy w serwisie zostanie zasilone kwotą z każdej sprzedaży, pomniejszoną o prowizję pobieraną przez właściciela serwisu, wynoszącą maksymalnie 50 proc. Mężczyzna ma od niego otrzymywać pieniądze cztery–pięć razy w roku przelewem na konto bankowe.

Organizacją sprzedaży szablonów stron internetowych zajmie się właściciel portalu internetowego. Serwis nie sprzedaje gotowego produktu, jedynie licencję na jego używanie. Co istotne, wnioskodawca będzie pozostawał przez cały czas właścicielem praw autorskich.

Zapytał, w jaki sposób ma rozliczyć uzyskane kwoty: do jakiego źródła je zaliczyć, czy musi płacić w ciągu roku zaliczki i czy przysługują mu 50-proc. koszty uzyskania przychodu. Jego zdaniem uzyskane zarobki należy zakwalifikować do praw majątkowych. Za przychód można je uznać dopiero w momencie otrzymania, wcześniej będą to jedynie przychody wirtualne.

Dyrektor IS w Łodzi zgodził się z wnioskodawcą, że uzyskiwane przez niego zarobki ze sprzedaży szablonów stron internetowych będą stanowić przychód z praw majątkowych, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o PIT w związku z art. 18 tej ustawy. Za moment uzyskania przychodu należy uznać datę, w której zapłata wpłynie na jego rachunek bankowy. Otrzymana kwota powinna być przeliczona na złote według kursu faktycznie zastosowanego.

Mężczyzna będzie mógł pomniejszyć przychód o koszty jego uzyskania. Warunkiem zastosowania 50-proc. kosztów jest uzyskanie przychodu będącego wynagrodzeniem za wykonanie utworu w rozumieniu prawa autorskiego. To, czy podatnik jest twórcą lub artystą wykonawcą, należy ustalić na podstawie prawa autorskiego i praw pokrewnych.

Dyrektor Izby potwierdził też, że w odniesieniu do tego rodzaju dochodów przepisy ustawy o PIT nie przewidują obowiązku uiszczania zaliczek w ciągu roku podatkowego. Oznacza to, że mężczyzna rozliczy przychód jedynie w deklaracji rocznej. Musi ją złożyć i wpłacić wynikający z niej podatek do 30 kwietnia roku następnego.

—mpa

numer interpretacji: IPTPB1/4511 -241/15-2/ASZ

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA