fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatki

Podatek od darowizny: ważne intencje, nie numer konta - interpretacja podatkowa

AdobeStock
Syn nie zapłaci podatku od darowizny otrzymanej od ojca, nawet gdy pieniądze trafią na konto synowej. Fiskus się zgadza, że decydująca jest wola darczyńcy.

Darowizna od najbliższej rodziny jest wolna od podatku, nawet gdy wpłynie nie na konto podatnika, ale rachunek jego małżonka. Skarbówka zinterpretowała przepisy na korzyść podatników.

Sprawa dotyczyła podatnika, który wraz z żoną spłaca ponad 250 tys. zł kredytu hipotecznego. Małżonkowie nie mają rozdzielności majątkowej. Pieniądze do banku przelewają z rachunku, którego jedynym właścicielem jest żona wnioskodawcy.

W kwietniu 2019 r. wnioskodawca otrzymał od ojca 100 tys. zł darowizny na spłatę kredytu. Problem w tym, że darowizna wpłynęła na konto żony, która wpłaciła całą sumę do banku jako nadpłatę kredytu.

Wnioskodawca chciał potwierdzić, że w tej sytuacji darowizna będzie zwolniona z podatku. To, na jakie konto została przekazana, jest tylko kwestią techniczną. Nie zmienia to faktu, że obdarowanym jest wnioskodawca. Otrzymane środki zostały wydane według jego woli, a małżonka działała jako jego powiernik.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej zgodził się z tym argumentem. Przypomniał, że członkowie najbliższej rodziny mogą uniknąć daniny na podstawie art. 4a ust. 1 ustawy o podatku od spadku i darowizn. Zwolnienie dotyczy nabycia własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych (dzieci, wnuki), wstępnych (rodzice, dziadkowie) pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę. W grupie tej nie została jednak wymieniona synowa.

Zgodnie z ustawą, do zwolnienia konieczne jest spełnienie dwóch warunków. Po pierwsze, trzeba zgłosić darowiznę urzędowi skarbowemu w ciągu sześciu miesięcy na druku SD-Z2. Po drugie, konieczne jest udokumentowanie przekazania środków na rachunek bankowy nabywcy, rachunek SKOK lub przekazem pocztowym.

Zgodnie z art. 33 pkt 2 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, darowizna należą do majątku osobistego każdego z małżonków, chyba że darczyńca postanowił inaczej. Istnienie wspólnoty majątkowej nie powoduje więc automatycznie jej nabycia przez oboje małżonków. Decydują tutaj postanowienia umowy darowizny, a dokładniej wola darczyńcy.

Dyrektor KIS stwierdził, że jeśli przedmiotem darowizny są pieniądze, warunek zwolnienia z podatku jest spełniony także wówczas, gdy nabywca udokumentuje ich otrzymanie na rachunek współmałżonka, o ile z darowizny wynika, że środki pieniężne zostały przekazywane na rzecz obdarowanego. Według skarbówki podatnik wykazał, iż środki zostały przekazane na spłatę kredytu zaciągniętego przez oboje małżonków.

„Warunek przekazania na rachunek bankowy spełniony jest także wtedy, gdy nabywca (obdarowany) udokumentuje otrzymanie środków pieniężnych dowodem przekazania na rachunek współmałżonki" - napisał dyrektor KIS.

W tej sytuacji, skoro pieniądze zostały przekazane na rzecz wnioskodawcy, lecz na rachunek jego żony, w celu spłaty zadłużenia wnioskodawcy, to spełniony został warunek zwolnienia z podatku.

Interpretacja nr 0111-KDIB4.4015. 72.2019.2.BB

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA