fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatki

NSA: przy naprzemiennej opiece nad dzieckiem oboje rodzice mogą rozliczać PIT jako samotni

Adobe Stock
Samo to, że rozwiedzeni rodzice naprzemiennie, ale osobno, tj. w różnym czasie i miejscu, zajmują się dzieckiem, nie pozbawia obojga prawa do rozliczenia jako samotny rodzic.

Wspaniałe wieści dla tysięcy rodziców, który po rozwodzie zgodnie, na zmianę zajmują się wspólnymi pociechami. Na przesuniętym przez pandemię finiszu rozliczeń PIT za 2019 r. Naczelny Sąd Administracyjny zakwestionował profiskalną wykładnię, która pozbawia ich prawa do preferencyjnego rozliczenia jako samotny rodzic.

Sprawa dotyczyła rozwiedzionego ojca. We wniosku o interpretację wyjaśnił, że ma 12-letnią córkę oraz 3-letniego syna i nie jest pozbawiony praw rodzicielskich. Córka mieszka u niego w okresie świąt oraz przez całe letnie wakacje. W tym czasie jej matka przebywa za granicą. Synem zajmuje się na innych zasadach, tj. kontakty ma określone w każdy pierwszy, trzeci i piąty weekend miesiąca od piątku do niedzieli. Ponadto w latach parzystych także w święta Wielkanocy i Bożego Narodzenia. Samodzielnie zajmuje się jeszcze synem w każdym roku od 24 do 31 lipca oraz od 23 do 30 sierpnia. Ojciec uważał, że skoro córka przebywa pod jego wyłączną opieką przez ok. 25 proc. roku, a syn ok. 1/3 roku, to może się rozliczyć jako osoba samotnie wychowująca dziecko (art. 6 ust. 4 ustawy o PIT).

Czytaj także:

Fiskus prawa do preferencji kategorycznie odmówił. Podkreślił, że preferencja przysługuje wyłącznie tym osobom, które samotnie wychowują dzieci. Tymczasem dziećmi podatnika zajmują się dwie osoby, co zdaniem fiskusa wyklucza możliwość uznania, że którakolwiek wychowuje dzieci samotnie. Mówiąc krótko, uznał, że jeśli rozwiedzeni rodzice zgodnie na zmianę zajmują się dziećmi, to żadne z nich nie może skorzystać z preferencji. To profiskalne stanowisko zaakceptował Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi.

Na sprawę zupełnie inaczej spojrzał dopiero NSA. W wyroku wydanym 20 maja 2020 r. na posiedzeniu niejawnym nie zgodził się, że naprzemiennej opieki sprawowanej nad dziećmi przez rozwiedzionych rodziców nie można utożsamiać z samotnym ich wychowywaniem. W ocenie NSA, jeśli rozwiedziony rodzic nie wykonuje w tym samym czasie i w tym samym miejscu, przy współudziale drugiego rodzica czynności wychowawczych, to wręcz nielogiczne jest twierdzenie, że czynią to wspólnie. Ustawodawca nie zastrzegł wprost, że z ulgi może korzystać tylko jeden z rozwiedzionych rodziców.

Ważny jest też cel jej wprowadzenia wpisujący się w idee prorodzinnej polityki państwa. Przy czym „podatkowe" eliminowanie jednego z rodziców z procesu wychowawczego byłoby zaprzeczeniem jej realizacji.

Wyrok jest prawomocny.

Sygnatura akt: II FSK 383/20

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA