Reklama
Rozwiń

WSA: Spóźnienie zgłoszenie spadku nie zawsze odbiera ulgi

Zawieszenie w czasie pandemii dotyczyło także półrocznego terminu na zawiadomienie fiskusa o nabyciu spadku po najbliższych krewnych.

Aktualizacja: 29.04.2021 17:36 Publikacja: 29.04.2021 17:25

Spóźnienie zgłoszenie spadku nie zawsze odbiera ulgi

Spóźnienie zgłoszenie spadku nie zawsze odbiera ulgi

Foto: AdobeStock

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi wydał korzystny wyrok dla spadkobierców. Chodzi o przedłużenie sześciomiesięcznego terminu na skorzystanie ze zwolnienia z podatku od spadków i darowizn dla najbliższej rodziny. Sąd orzekł, że w czasie pandemii terminy zostały zawieszone od 31 marca do 23 maja 2020 r., więc podatnik ma prawo do złożenia oświadczenia i zwolnienia z podatku po upływie sześciu miesięcy.

Podatnik nabył spadek na mocy postanowienia sądu, które stało się prawomocne 28 grudnia 2019 r. Od tej daty rozpoczął swój bieg półroczny termin na zawiadomienie skarbówki o nabyciu spadku. To warunek zwolnienia z podatku od spadków i darowizn. 15 lipca 2020 r. podatnik złożył wniosek o przywrócenie terminu, wskazując, że w okresie pandemii zobowiązania zostały zawieszone na 54 dni. Chodzi o tzw. tarczę antykryzysową z 2 marca 2020 r. Zgodnie z art. 15 zzr ust. 1 tej ustawy w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii ogłoszonego z powodu Covid-19 bieg terminów przewidzianych przepisami prawa administracyjnego nie rozpoczyna się, a rozpoczęty zostaje zawieszony na ten czas. Przepisy te miały zastosowanie od 31 marca 2020 r. (włącznie) do 23 maja 2020 r. (włącznie).

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Prawo drogowe
Egzamin na prawo jazdy będzie trudniejszy? Jest stanowisko WORD Warszawa
Sądy i trybunały
Krystyna Pawłowicz przeniesiona w stan spoczynku. Uchwała TK
Prawnicy
Kto najlepiej uczy przyszłych prawników w Polsce? Ranking „Rzeczpospolitej”
W sądzie i w urzędzie
Dziedziczenie nieruchomości: prostsze formalności dla nowych właścicieli
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono