fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatki

W PIT-36 od najmu można odliczyć koszty

123RF
Osoby wynajmujące lokal mogą zapłacić niższy podatek, jeśli odliczą wydatki na jego urządzenie oraz amortyzację. Z kolei przy rozliczeniu zagranicznej emerytury otrzymanej za pośrednictwem polskiego banku warto sprawdzić, czy bank w PIT-11 uwzględnił zagraniczny podatek.

Ekspert Dominika Dragan-Berestecka, doradca podatkowy w kancelarii Chmieliński i Żemantowski odpowiada na pytania czytelników

Wydatki na meble pomniejszą przychód

Wynajmuję mieszkanie, a dochody rozliczam według skali podatkowej. Płacąc zaliczki, nie uwzględniałam kosztów poniesionych na zakup mebli do mieszkania ani kosztów związanych z poszukiwaniem najemcy. Czy mogłabym je uwzględnić w zeznaniu rocznym?

Tak. Podatnicy, którzy wybrali rozliczenie najmu na zasadach ogólnych, czyli według stawek 18 i 32 proc., płacą podatek od dochodu. A to oznacza, że od przychodu z najmu lokalu mogą odliczyć koszty jego uzyskania.

Zgodnie z ustawą o PIT kosztami uzyskania przychodów są wydatki poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem tych wymienionych w art. 23 ustawy o PIT. Poniesione przez czytelniczkę koszty zakupu mebli podnoszące standard mieszkania należy uznać za wydatki poniesione w celu osiągnięcia przychodu, a zatem mogą stanowić koszt uzyskania przychodu. Podobnie jak wydatki związane z przychodem należy potraktować koszty związane z pośrednictwem przy poszukiwaniu najemcy. Jeśli czytelniczka nie uwzględniła tych kosztów w opłacanych co miesiąc zaliczkach na PIT, będzie mogła je uwzględnić w deklaracji PIT-36. Może się okazać, że po odliczeniu kosztów uzyskania przychodów powstanie u niej nadpłata podatku.

Wynajmowany lokal podlega amortyzacji

Czy jeśli rozliczam dochody z najmu na zasadach ogólnych, mogę odliczyć wydatki na zakup mieszkania?

Ceny zakupu mieszkania nie można zaliczyć bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów. Tego rodzaju wydatek podlega natomiast amortyzacji. Oznacza to, że podatnik odlicza tylko część wydatków stanowiących określony odsetek wartości lokalu. Stawka amortyzacji nowego lokalu wynosi 1,5 proc. wartości nieruchomości rocznie.

Wspólne zeznanie z mężem

Poza przychodami z najmu mam też przychody z emerytury. Otrzymałam z ZUS PIT-40A. Dotychczas zawsze rozliczałam się wspólnie z mężem. Czy teraz też mogę to zrobić?

Tak. Wszystkie dochody, zarówno z emerytury, jak i z najmu, należy wykazać na druku PIT-36.

Emeryturę z USA rozliczamy w Polsce

Wiele lat pracowałem za granicą. W ubiegłym roku wróciłem na stałe do Polski. Otrzymuję emeryturę z USA za pośrednictwem polskiego banku, która podlega opodatkowaniu w Stanach Zjednoczonych. Podatek potrąca amerykański organ rentowy. Polski bank wystawił mi z tego tytułu informację PIT-11. W jaki sposób mam się rozliczyć?

Emerytura wypłacana z USA podlega opodatkowaniu zarówno w Polsce, jak i w Stanach Zjednoczonych. Oznacza to, że podatnik powinien wykazać otrzymaną w USA emeryturę na deklaracji PIT-36, załączając do niej PIT-ZG, w którym wykazuje się dochody z zagranicy. Jako kwotę przychodu należy wpisać kwotę emerytury wypłacanej z USA przed potrąceniem amerykańskiego podatku (brutto). Co do zasady jest to kwota wskazana przez bank w informacji PIT-11. Warto jednak sprawdzić, czy bank nie wykazał kwoty netto, tj. uwzględniającej podatek zapłacony w USA. Polski podatek można pomniejszyć o zapłacony w USA i kwotę składek na ubezpieczenie zdrowotne, które przy wypłacie emerytury z zagranicy potrąca bank.

—oprac. mpa

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA