fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Bank rozliczy w kosztach podatkowych kredyt wyłudzony przez oszusta

Oszustwo
Adobe Stock
Niezawinione straty z tytułu wyłudzonych pożyczek mogą stanowić koszt uzyskania przychodów po prawomocnym zakończeniu postępowania karnego na skutek niewykrycia sprawcy.

Potwierdził to dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 22 września 2020 r. (0111-KDIB2-1.4010.243.2020. 1.MK).

Bank w ramach swojej działalności gospodarczej zajmuje się m.in. udzielaniem kredytów i pożyczek. Pomimo wdrożonych przez siebie środków mających na celu przeciwdziałanie wyłudzeniom kredytów / pożyczek, bank nie jest w stanie całkowicie wyeliminować przypadków wyłudzenia środków, m.in. w sytuacji posługiwania się przez osobę nieuprawnioną skradzionym, utraconym lub przerobionym dokumentem tożsamości. Co do zasady, bank składa zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa do organów ścigania, jednak prowadzone przez nie postępowanie nie zawsze pozwala na ustalenie sprawcy przestępstwa. W związku z tym, bank zwrócił się do dyrektora KIS z prośbą o potwierdzenie, że będzie uprawniony do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wierzytelności z tytułu kredytu/pożyczki w momencie ich odpisania z ksiąg rachunkowych banku na skutek prawomocnego zakończenia postępow...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA