fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatek dochodowy

Czy zapłata w split payment chroni przed sankcją?

AdobeStock
Firmy stosujące podzieloną płatność mogą rozliczyć wydatek w podatkowych kosztach. Także wtedy, gdy kwota netto pójdzie na konto spoza białej listy.

- Opłaciliśmy fakturę powyżej 15 tys. zł w split payment. Jednak tylko kwota VAT trafiła na konto z białej listy. Kwota netto przelana została na rachunek zagraniczny, którego nie ma w wykazie. Czy możemy rozliczyć wydatek w kosztach CIT? – pyta czytelniczka.

Przypomnijmy, że biała lista, czyli wykaz podatników VAT działa od 1 września 2019 r. Miała być prostym narzędziem do sprawdzania przedsiębiorców, z którymi współpracujemy. Jednak groźba sankcji za wpłaty na rachunek, którego nie ma w wykazie, np. zakaz rozliczania kwot powyżej 15 tys. zł w kosztach PIT/CIT (obowiązuje od 1 stycznia 2020 r.), spowodowała wiele problemów w relacjach między firmami. I wątpliwości co do stosowania nowych przepisów.

Po kilku miesiącach Ministerstwo Finansów postanowiło złagodzić zasady działania białej listy. Z nowelizacji z 5 czerwca 2020 r. (Dz.U. z 2020 r., poz. 1065) wynika, że sankcji za przelewy powyżej 15 tys. zł na rachunek spoza wykazu można uniknąć, jeśli zastosujemy split payment, czyli podzielimy kwotę z faktury na dwie części:

- netto przelejemy na zwykły rachunek sprzedawcy, natomiast

- VAT na specjalne konto kontrolowane przez fiskusa.

Nowelizacja obowiązuje od 1 lipca 2020 r. z zastrzeżeniem, że korzystne zasady rozliczenia mogą być stosowane już do wcześniejszych transakcji.

Czy ta zmiana rozwiązuje problem czytelniczki? – Tak, zapłata w split payment powoduje, że wydatek można rozliczyć w podatkowych kosztach. Nie ma znaczenia, że kwota netto poszła na konto spoza białej listy. Ważne, że podatek wpłynął na rachunek VAT, bo na tym polega istota split payment – tłumaczy Klaudia Kalczyńska, konsultant podatkowy w kancelarii Domański Zakrzewski Palinka.

Ekspertka dodaje, że taka właśnie sytuacja często występuje w rozliczeniach w walucie obcej. Przy split payment podatek płacimy na rachunek VAT kontrahenta i musi być uiszczony w złotych. Natomiast kwota netto jest przelewana w walucie obcej na inne konto.

Taki przypadek opisał też minister finansów w objaśnieniach w sprawie mechanizmu podzielonej płatności z 23 grudnia 2019 r. Czytamy w nich, że w transakcjach walutowych, dotyczących towarów lub usług objętych obligatoryjnym split payment, należy dokonać dwóch płatności. Pierwsza to kwota odpowiadająca podatkowi, która przelewana jest na rachunek VAT w złotych. Druga dotyczy kwoty netto. Ta część powinna być opłacona odrębnym przelewem w obcej walucie, może też być rozliczona w inny sposób – wyjaśnia minister finansów.

podstawa prawna: art. 22p ust. 4 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz.U. z 2020 r., poz. 1426 ze zm.)

podstawa prawna: art. 15d ust. 4 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz.U. z 2020 r., poz. 1406 ze zm.)

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA