fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Irena Lasota: Górski Karabach czyli historia nie toleruje niuansów

AFP
Jest chyba w naturze ludzkiej, że każdy chciałby zajmować stanowisko w każdej sprawie. I kiedy już zajmie to stanowisko, to lubi go bronić. Czy koronawirus istnieje czy nie; czy pilsner jest smaczniejszy od lagera; czy Trump jest lepszy dla Polski niż Biden; czy do bigosu dodaje się śliwki suszone czy nie? Takie podziały stanowią drożdże naszej aktywności intelektualnej i towarzyskiej. I tak możemy się kłócić, rozdzielać i łączyć w grupy, stowarzyszenia czy partie. A jeśli już jesteśmy przekonani, jak to się ostatnio coraz częściej zdarza, że historia jest po naszej stronie, to możemy sobie i oczy wydrapać.

Często zarzewiem sporów bywa ignorancja, ogólna sympatia do czegoś czy kogoś lub po prostu brak niuansów. Mogłabym tu nawet dodać (zmyślony) cytat z Karola Marksa, oczywiście z „18 brumaire'a Ludwika Bonaparte", że „historia nie toleruje niuansów".

Od dwóch tygodni trwa wojna pomiędzy Armenią i Azerbejdżanem i różni moi znajomi zdążyli się już w tej sprawie podzielić. Jedni mówią o prawach człowieka, inni o agresorach, jeszcze inni o umowach międzynarodowych, a już wszyscy powołują się na historię.

Historia Górskiego Karabachu, o który chodzi w tej wojnie, sięga, wedle niektórych, aż VII w. przed naszą erą. Niektórzy dodają nawet, że ziemie te były od zawsze zamieszkane przez Ormian-chrześcijan. Karabach, rzeczywiście zamieszkany przez większość chrześcijańską, był przez długie stulecia pod panowaniem muzułmańskich władców, aż do początków XIX w., kiedy Persja straciła go na rzecz rosyjskiego imperium. Po pierwszej wojnie światowej na Kaukazie zar...

Źródło: Plus Minus
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA