fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Środa: Uda nam się pokonać zagrożenia

Fotorzepa/ Dominik Pisarek
Im więcej wiem o dwudziestoleciu międzywojennym, tym bardziej negatywna jest moja ocena tych lat - mówi prof. Magdalena Środa, filozofka, etyczka.

Nacjonalizm, ksenofobia, getta ławkowe, mnóstwo narodowych mitów, klerykalizm, zaściankowość, analfabetyzm (i brak woli do walki z nim)... Wolność indywidualna nie była chyba wtedy największą wartością, równość i demokracja – też nie. Od samych początków ta nasza niepodległość kulała, stała na jednej nóżce. W PRL było źle, ale inaczej. Nienawidziłam komunizmu, działałam przeciw niemu, ale z perspektywy lat zaczynam doceniać dobre strony tego okresu. Odbudowa kraju, stworzenie ogromnych szans dla ludzi dawniej wykluczonych, powszechna edukacja, niezłe programy socjalne, równouprawnienie kobiet, sekularyzacja; polityka była co prawda w pełni zależna od ZSRR, ale społeczeństwo, szanse i możliwości obywateli i obywatelek urosły znacząco.

Również moja ocena III RP nie jest negatywna. Myślę, że w ciągu ostatnich 30 lat udało nam się osiągnąć naprawdę wiele. Zbudowaliśmy demokrację, względny dobrobyt, niezależną kulturę, niezły poziom edukacj...

Źródło: Plus Minus
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA