fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Piłka nożna

VII Mistrzostwa Świata dzieci z Domów Dziecka. Mundial za jeden uśmiech

fot. Piotr Kucza
W weekend 13-14 lipca w Warszawie zostaną rozegrane VII Mistrzostwa Świata dzieci z Domów Dziecka. Dla młodych ludzi futbol to szansa na ucieczkę od niewesołej codzienności i niezapomniane przeżycia.

Impreza rośnie z każdą edycją. W zeszłym roku na stadionie Legii Warszawa (Fundacja Legii jest jednym z partnerów) zagrało 27 reprezentacji. Teraz swój przyjazd zapowiedziało 29 drużyn. Ile się zjawi? Będzie wiadomo tuż przed imprezą, bo były i takie przypadki, że ekipy nie były w stanie przebrnąć formalności wizowych i paszportowych. Ze względu na nierówną liczbę drużyn w jednej z grup wylosowano osiem zespołów, ale jeśli ktoś z innej grupy nie dojedzie, to Litwa (ostatnia losowana ekipa, przejdzie właśnie tam).

Jednego roku drużyna z Francji spóźniła się na samolot. - Tak zorganizowaliśmy turniej, że jednak zdążyli zagrać. Przesunęliśmy rozpoczęcie jednej grupy i wszystkie dzieci się zgodziły, żeby trochę później zakończył się dzień eliminacji - mówi "Rzeczpospolitej" Marcin Lisiak ze Stowarzyszenia Nadzieja na Mundial, które jest organizatorem imprezy.

Nikt nie liczył na łatwe punkty dzięki walkowerowi, bo najważniejsza jest dobra zabawa. Są kraje egzotyczne piłkarsko. Przyjeżdżają, bo udało się nawiązać kontakt z organizacji pomagającymi dzieciom właśnie tam, ale coraz więcej jest zapytań, czy można się pojawić, czy jeszcze jest miejsce?

Coraz częściej rozgrywane są krajowe eliminacje, na podstawie których kwalifikuje się zawodników do drużyny. Polska może służyć pod tym względem za wzór. W tym roku w Mistrzostwach Polski zagrało 40 drużyn, a na przyszły rok już zgłosiło się 50 ekip. Trener Krzysztof Kot, który sam grał kiedyś w tej reprezentacji i zdobywał nawet złoto mistrzostw świata, ma w kim wybierać. Przygotowania brązowych medalistów poprzedniego turnieju przebiegają bardzo profesjonalnie. W tym roku na zgrupowaniach są nawet trenerzy przygotowania motorycznego i bramkarzy.

Trener Kot żartował, że jak w poprzednim roku po nieudanym mundialu w Rosji dzieci ratowały honor polskiej piłki, tak samo muszą zrobić teraz po zakończonych porażkami turniejach U20 i U21.

O sukces nie będzie jednak łatwo, bo w grupie są trudni przeciwnicy: Japonia, Niemcy, Serbia, Estonia, Irlandia, Belgia oraz Litwa. Wszyscy podkreślają jednak, że najważniejsza jest dobra zabawa. Miłość do piłki może się przerodzić w pomysł na dorosłe życie. Od zeszłego roku Stowarzyszenie współpracuje z PZPN i dla starszych zawodników, którzy nie mogą już grać w turniejach, organizowane są kursy UEFA C. To licencja, która uprawnia już do samodzielnej pracy w zawodzie.

Mecze mistrzostw świata w sobotę 13 lipca będą rozgrywane na boisku OSiR Targówek przy Łabiszyńskiej (Warszawa jest partnerem strategicznym turnieju), a finały odbędą się na stadionie Legii. Organizatorzy zapraszają na trybuny wszystkich chętnych, nie zabraknie także atrakcji dla dzieci.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA