Reklama
Rozwiń

Nowe szaty dla ambitnych menedżerów - komentuje Jerzy Kowalski

Powszechnie wiadomo, co mówią jaskółki o spółkach. Nie jest natomiast jeszcze jasne, jakie refleksje przychodzą do głowy potencjalnym i tym rzeczywistym przedsiębiorcom, gdy zastanawiają sie nad nowym bytem prawnym, jaki za pięć miesięcy pojawi się w polskiej gospodarce.

Publikacja: 19.09.2019 18:15

Nowe szaty dla ambitnych menedżerów - komentuje Jerzy Kowalski

Foto: 123RF

O jaką instytucje chodzi? Oczywiście o szumnie zapowiadaną przez legislatorów Prostą Spółkę Akcyjną. Czy podbije ona branże, szczególnie te, które korzystają z najnowszych osiągnięć techniki, czy też zanim się narodzi, to spocznie na oczekiwaniach, nie spełniając pokładanych w niej nadziei. Odpowiedź będzie niebawem. Pokażą ją rejestry handlowe. Z pewnością nie osiągnie ona takiego sukcesu, jaki od lat towarzyszy spółkom z ograniczoną odpowiedzialnością, których funkcjonuje w Polsce ponad 300 tysięcy. Może jednak zaspokoić ambicje, zwłaszcza młodych, dobrze rokujących, menedżerów z pogranicza nauki i nowych technologii. Będzie ona zwłaszcza atrakcyjna dla tych, którzy dysponują know how, patentami, licencjami i nowymi pomysłami organizacyjno – produkcyjnymi, gdyż samo założenie prostej spółki nie wymaga nakładów pieniężnych. Jest to poważne novum w regulacjach kodeksu spółek handlowych, które z zasady wymagają wniesienia wkładu finansowego przy rozpoczynaniu biznesu. Prosta Spółka Akcyjna pozwala natomiast na wkład w formie niepieniężnej, jej akcje nie mają też wartości nominalnej, choć mogą oczywiście przynosić zysk. Wydaje się jednak, że nawet średnie zainteresowanie branż Prostą Spółka Akcyjną powinno dać wystarczającą satysfakcję biznesowi, który postawił sobie za cel zaspokojenie ambicji organizatorów startupów i twórców nowych technologii. Warto jeszcze dodać, że przepisy umożliwiają założenie prostej spółki na odległość w trybie s24 przy pomocy wzorca umowy i systemu teleinformatycznego, zarządzanie w świecie wirtualnym, odbywanie walnego zgromadzenia przy pomocy środków komunikowania na odległość, głosowanie przez e-mail.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Opinie Prawne
Andrzej Ladziński: Diabeł w ornacie, czyli przebierańcy w urzędach
Opinie Prawne
Mateusz Radajewski: Nie namawiajmy marszałka Sejmu do złamania konstytucji
Opinie Prawne
Prof. Gutowski: Po wyborach w 2023 r. stworzyliśmy precedens, jesteśmy jego zakładnikami
Opinie Prawne
Bieniak, Mrozowska: Zakaz reklamy, który uderzał w przedsiębiorców
Opinie Prawne
Bogusław Chrabota: Adam Bodnar nie chce być Don Kichotem