Nowa broń komisji weryfikacyjnej: prawo do usuwania błędów w swoich decyzjach

Komisja Jakiego będzie mogła poprawiać błędy w swoich decyzjach, nawet jeżeli zajmuje się nimi sąd.

Aktualizacja: 04.12.2018 05:15 Publikacja: 03.12.2018 17:11

Nowa broń komisji weryfikacyjnej: prawo do usuwania błędów w swoich decyzjach

Foto: Fotorzepa/ Sławomir Mielnik

Posłowie PiS chcą poprawić zasady funkcjonowania komisji weryfikacyjnej. Dzięki nim będzie mogła w nieskończoność poprawiać swoje decyzje, blokując sądom możliwość ich oceny.

Doskonałość to podstawa

Do Sejmu wpłynął projekt zmian do dwóch ustaw: o gospodarce nieruchomościami (ugn) i o szczególnych zasadach usuwania skutków prawnych decyzji reprywatyzacyjnych dotyczących nieruchomości warszawskich wydanych z naruszeniem prawa (o komisji weryfikacyjnej).

Posłowie proponują przyznać komisji weryfikacyjnej prawo do usuwania błędów w swoich decyzjach. Oznacza to, że sąd nie będzie miał szansy ocenić ich merytorycznie. Skargę do sądu administracyjnego na decyzje komisji wnosi się bowiem za jej pośrednictwem. Już na tym etapie będzie mogła przeprowadzić samokontrolę, a później skorygować decyzje, nawet gdy trafiły do Naczelnego Sądu Administracyjnego. W takim przypadku postępowanie będzie umarzane.

– Oznacza to, że osoba, której komisja nakazała zwrot sprywatyzowanej nieruchomości, raczej nie może liczyć na wyrok sądowy w tej sprawie. I tak będzie prawdopodobnie aż do wyborów do Sejmu – uważa Maciej Obrębski, adwokat specjalizujący się w reprywatyzacji.

Nie zgadza się z tym Sebastian Kaleta, członek komisji.

– Już w tej chwili ma prawo autokontroli swoich decyzji. Brakuje jednak uregulowania jej zasad. Stąd projekt. Sprawy reprywatyzacyjne są specyficzne. Nowe fakty mogą pojawić się dopiero w trakcie postępowania sądowego, a wtedy trudno je uwzględnić i trzeba wiele miesięcy czekać na wyrok. Dzięki autokorekcie ewentualna autokontrola decyzji komisji zakończy się szybciej – tłumaczy Sebastian Kaleta.

Czytaj też:

Kamienica do zwrotu tylko bez lokatorów

Reprywatyzacja kamienicy przy Schroegera 72 unieważniona

Ostrzeżenie w księdze

Projekt przewiduje także, że komisja może uchylić postanowienie o wpisaniu ostrzeżenia do księgi wieczystej nieruchomości o toczącym się postępowaniu, gdy stało się ono zbędne.

Propozycja podoba się deweloperom. Krytykują ją natomiast prawnicy.

– To dobre rozwiązanie. Wpis ostrzeżenia zablokował obrót wielu nieruchomości. Wprawdzie były w przeszłości objęte reprywatyzacją, ale nigdy ich sytuacja prawna nie budziła wątpliwości. W efekcie banki nie chcą deweloperom ani ich klientom udzielać kredytów. Trudno też znaleźć nabywców na mieszkania, bo potencjalni kupujący boją się, że nieruchomość wróci do miasta. Cieszę się, że zauważono ten problem. Zmiana powinna ułatwić obrót nieruchomościami – twierdzi Konrad Płochocki, dyrektor generalny Polskiego Związku Firm Deweloperskich.

Propozycję krytykuje natomiast mec. Obrębski.

– Kryterium uchylenia zastrzeżenia w księdze wieczystej będzie zależało od subiektywnej oceny komisji. Tymczasem to kryterium powinno być obiektywne i wynikać z przepisów. A tak niestety będzie po uważaniu – mówi mec. Obrębski.

Blokada zwrotu kamienicy

Posłowie chcą zmienić również ugn. Proponują, by miasto odmawiało zwrotu kamienicy, jeżeli mieszka w niej chociaż jeden lokator.

Okazuje się, że bardzo często w dekretowych kamienicach nie ma lokali z odrębnymi księgami wieczystymi.

– Oznacza to, że dawny właściciel lub jego rodzina nie ma szans na zwrot budynku, nawet jeżeli w 99 proc. jest on pusty, a to jest bardzo niesprawiedliwe – dodaje mec. Obrębski.

Posłowie PiS chcą poprawić zasady funkcjonowania komisji weryfikacyjnej. Dzięki nim będzie mogła w nieskończoność poprawiać swoje decyzje, blokując sądom możliwość ich oceny.

Doskonałość to podstawa

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Sejm rozpoczął prace nad reformą TK. Dwie partie chcą odrzucenia projektów