Rzecznik Praw Obywatelskich napisał do Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, że prawo jest niejasne i nie wiadomo, kto odpowiada za jakość wody w instalacji wewnętrznej w budynkach. Bo wodociągi odpowiadają tylko za dostarczenie jej do budynku. Tymczasem woda może być zanieczyszczona także w samym budynku, np. w wyniku remontów.

W odpowiedzi poinformowano, że minister Marek Gróbarczyk 5 września 2018 r. powołał „Zespół doradczy do spraw zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków", który zajmuje się kompleksową analizą zagadnień związanych z tym obszarem. Wraz z powołaniem Zespołu rozpoczęto prace analityczne nad zmianą ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków. W ramach tych prac przeprowadzony zostanie kompleksowy przegląd zagadnień zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków.

- Mając na względzie kierunek zmian proponowanych w obecnie nowelizowanej dyrektywie dotyczącej jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi, kwestia podmiotów zobowiązanych do przeprowadzania kontroli jakości wody w instalacjach wewnętrznych z pewnością będzie zagadnieniem, które powinno znaleźć swoje uregulowanie w nowelizowanej ustawie - głosi odpowiedź resortu.

Według niego należy się spodziewać, że w najbliższym czasie zakończony zostanie proces zmiany dyrektywy w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi, co niewątpliwie będzie się wiązać z koniecznością wdrożenia jej do polskiego systemu prawnego.