Kiedy można odmówić wpisu na listę czekających na mieszkanie komunalne

Do odmowy wpisu na listę czekających na mieszkanie komunalne nie wystarczy brak związku między złym stanem zdrowia a warunkami lokalowymi.

Aktualizacja: 03.07.2015 16:55 Publikacja: 03.07.2015 16:45

Kiedy można odmówić wpisu na listę czekających na mieszkanie komunalne

Foto: www.sxc.hu

Obok sytuacji zdrowotnej należało uwzględnić również sytuację rodzinną i społeczną – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Umieszczenia na takiej liście odmówił Agnieszce R. Zarząd Dzielnicy Warszawa-Bielany. Kobieta niedowidzi, ma cukrzycę, przeszczepioną nerkę i co kilka dni musi być dializowana. Opiekuje się też 78-letnią matką.

W latach 1998–2044 matka Agnieszki R. pozaciągała pożyczki w bankach. Jak twierdzi, poszły na leczenie córki za granicą. Kobiety przestały spłacać zadłużenie, gdy Agnieszka R. straciła zatrudnienie i przeszła na rentę z powodu całkowitej niezdolności do pracy. Matka ma niewielką emeryturę.

Własnościowy lokal spółdzielczy, w którym mieszkały do kwietnia tego roku, został sprzedany na pokrycie zadłużenia. Obecnie toczy się w sądzie cywilnym postępowanie o stwierdzenie nieważności aktu notarialnego, a w sądach karnych sprawy przeciw komornikowi i nabywcom lokalu. Dotyczą niewykonania warunków umowy sprzedaży, w wyniku której dłużniczki nie dostały należnych im pieniędzy i pomieszczenia zastępczego, oraz eksmisji. Agnieszkę R. przygarnęła chwilowo koleżanka, matka śpi na XI piętrze klatki schodowej.

W 2014 r., gdy była już zawarta przedwstępna umowa sprzedaży, Agnieszka R. złożyła wniosek do Zarządu Dzielnicy Bielany o umieszczenie na liście czekających na najem lokalu komunalnego. Dostała odmowę z powodu niespełnienia kryteriów trudnych warunków mieszkaniowych, określonych w § 4 ust. 1 uchwały z 2009 r. Rady Warszawy w sprawie zasad wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu miasta.

– W chwili składania wniosku Agnieszka R. nie była bezdomna. Mieszkała w dobrych warunkach, a ocenia się aktualny, a nie przyszły stan faktyczny – tłumaczy radca prawny Małgorzata Dziewiecka, pełnomocniczka Zarządu Dzielnicy Bielany.

Adwokat Michał Fertak reprezentujący Agnieszkę R. zwraca jednak uwagę, że w tym czasie była już znana treść przedwstępnej umowy sprzedaży, trwało postępowanie eksmisyjne i Agnieszka R. nie miała tytułu prawnego do lokalu.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę Agnieszki R. z powodu niewykazania związku złego stanu zdrowia z warunkami mieszkaniowymi. Powołał się na dwa przepisy uchwały lokalowej Rady Warszawy. Pierwszy – § 4 ust. 1 – ustala, że lokale komunalne mogą być wynajmowane osobom, które są bezdomne lub pozostają w trudnych warunkach mieszkaniowych. W 2014 r. Agnieszka R., która nie była wtedy osobą bezdomną i miała dobrą sytuację mieszkaniową, nie spełniała żadnego z tych warunków. Drugi – § 5 – pozwalał na niestosowanie § 4 ust. 1 m.in. wobec osób pozostających w związku z warunkami mieszkaniowymi w wyjątkowo trudnej sytuacji zdrowotnej, rodzinnej lub społecznej. WSA uznał, że § 5 nie mógł mieć tu zastosowania, ponieważ wymaga wykazania współzależności między sytuacją zdrowotną a warunkami lokalowymi.

NSA uchylił ten wyrok i stwierdził, że uchwała o odmowie wpisania Agnieszki R. na listę oczekujących została podjęta z naruszeniem prawa. Zdaniem NSA również sąd I instancji wadliwie zinterpretował § 5 uchwały lokalowej. Zajął się tylko brakiem związku sytuacji zdrowotnej z warunkami mieszkaniowymi, a całkowicie pominął sytuację rodzinną i społeczną, które również wymienia ten przepis.

Agnieszka R. złożyła ponowny wniosek. Podobno już przeszedł przez komisję mieszkaniową.

Sygn. akt: I OSK 892/15

Obok sytuacji zdrowotnej należało uwzględnić również sytuację rodzinną i społeczną – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Umieszczenia na takiej liście odmówił Agnieszce R. Zarząd Dzielnicy Warszawa-Bielany. Kobieta niedowidzi, ma cukrzycę, przeszczepioną nerkę i co kilka dni musi być dializowana. Opiekuje się też 78-letnią matką.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Trybunał: nabyli działkę bez zgody ministra, umowa nieważna
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona