Maszty nadawcze telefonii komórkowej staną bez pozwolenia

Stawianie stacji telefonii komórkowej będzie prostsze. Stracą na tym osoby mieszkające w ich sąsiedztwie.

Aktualizacja: 07.03.2016 18:17 Publikacja: 07.03.2016 17:55

Maszty nadawcze telefonii komórkowej staną bez pozwolenia

Foto: 123RF

Maszty telefonii komórkowej wśród domów budzą ogromne emocje. Tymczasem szykują się zmiany w przepisach, które pozwolą na tego typu inwestycje wbrew woli mieszkańców.

Na skróty

Do Sejmu trafił właśnie rządowy projekt nowelizacji ustawy o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych oraz niektórych innych ustaw (tzw. megaustawy). Jego celem jest rozwój szybkiego internetu w Polsce. Tam, gdzie jedni korzystają, drudzy tracą.

Nowelizacja megaustawy mówi, że antenowa konstrukcja wsporcza oraz instalacja radiokomunikacyjna nie są ani obiektami ani urządzeniami budowlanymi. Zgodnie z definicją zawarta w projekcie konstrukcja wsporcza służy do instalowania na niej instalacji radiokomunikacyjnej, a instalacja składa się z anten i innych urządzeń telekomunikacyjnych wraz z osprzętem, szafą telekomunikacyjną lub innymi urządzeniami.

– Oznacza to, że stacje będą traktowane jako urządzenia typowo techniczne, które nie wymagają żadnych formalności budowlanych, tak jak obecnie np. bramownice na drogach publicznych – mówi Mariola Berdysz, dyrektor fundacji Wszechnica Budowlana.

Zdaniem Zbigniewa Gezloka, prezesa Ogólnopolskiego Stowarzyszenie Przeciwdziałania Elektroskażeniom „Prawo do życia" zmiana ma drugie dno.

– W tej chwili kilka tysięcy stacji telefonii komórkowej stoi na budynkach nielegalnie. To efekt licznych orzeczeń sądów administracyjnych orzekających, że stacje wzniesione na zgłoszenie wymagają pozwolenia na budowę – wyjaśnia Zbigniew Gezlok. Teraz operatorzy muszą prowadzić postępowanie legalizacyjne, dostarczyć niezbędne dokumenty oraz wnieść wysoką opłatę legalizacyjną.

Dzięki tej zmianie nie będą już musieli tego robić – uważa.

Zgodnie z innym przepisem firma telekomunikacyjna będzie musiała zgłosić roboty budowlane polegające na instalacji urządzeń radiokomunikacyjnych. W zgłoszeniu projektant oświadczy, że instalacja nie ma szkodliwego wpływu na środowisko.

– To nie jest dobry pomysł. Mogę zacytować wiele wyroków, w których sąd kwestionuje ustalenia projektantów – mówi Gezlok.

Poza planem

Megaustawa przewiduje też, że stacje telefonii komórkowej będzie można budować nawet tam, gdzie wyraźnie zakazują tego miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego.

– Wystarczy uznać, że inwestycja ma charakter publiczny. Wówczas megaustawa będzie miała charakter nadrzędny nad aktami prawa miejscowego, jakimi są plany – tłumaczy Łukasz Bernatowicz, radca prawny i ekspert BBC. Według niego to jakieś kuriozum. – Nie ma podstaw do przyznawania takich przywilejów stacjom telefonii komórkowej oraz zainteresowanym firmom – kwituje mec. Bernatowicz.

Mariola Berdysz zauważa jednak, że ustawa już zabrania gminom wprowadzania w planach zakazów lokowania stacji. – Mimo to niektóre takie zakazy wprowadzają, a wojewodowie ich nie uchylają, choć mają taki obowiązek – tłumaczy.

Kontrole

Zatrważające dane NIK

Najwyższa Izba Kontroli przedstawiła pod koniec 2015 r. raport o instalacji stacji komórkowych w trzech miastach: Krakowie, Warszawie i Lublinie. Wynika z niego, że urzędy miejskie nie zawsze badały oddziaływanie stacji bazowych telefonii komórkowej na sąsiednie nieruchomości w przypadku znacznego (nawet o ponad 800 proc.) zwiększania mocy zainstalowanych anten czy też zwiększania ich liczby. Oddziaływanie analizowano jedynie dla nowo powstających stacji. Tymczasem według NIK zwiększenie mocy powoduje zwiększenie zasięgu oddziaływania pól elektromagnetycznych. Może to wpływać m.in. na ograniczenie praw do nieruchomości przez znaczny wzrost promieniowania.

Maszty telefonii komórkowej wśród domów budzą ogromne emocje. Tymczasem szykują się zmiany w przepisach, które pozwolą na tego typu inwestycje wbrew woli mieszkańców.

Na skróty

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Sejm rozpoczął prace nad reformą TK. Dwie partie chcą odrzucenia projektów