Przyśpieszają prace nad przepisami o e-licytacjach z nieruchomości. Powodem jest pandemia. Dzięki nim łatwiej będzie prowadzić egzekucję z nieruchomości.
Nowe rozwiązania zawiera projekt nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego (k.p.c.). Jego autorem jest rząd.
Proponuje dodać nowy rozdział. Dzięki temu będzie można przeprowadzać przetargi na sprzedaż nieruchomości także w formie online. Obecnie brakuje takich regulacji w k.p.c.
Wniosek w formie elektronicznej będzie składał wierzyciel. Gdy nie wskaże formy online, przetarg odbędzie się w tradycyjny sposób.
Czytaj także:
O wirtualnym przetargu będzie można się dowiedzieć ze strony internetowej Krajowej Rady Komorniczej, na której miałoby się pojawiać obwieszczenie o licytacji. Razem z nim zostanie opublikowana treść protokołu opisu i oszacowania nieruchomości.
Nie będzie wolno w obwieszczeniu podawać imienia i nazwiska dłużnika. Autorzy projektu tłumaczą to tym, że dane osobowe umieszczone w internecie są często powielane. Istnieje ryzyko, że pojawią się w przestrzeni publicznej nawet wiele lat po zaspokojeniu wierzycieli. Dla dłużnika oznacza to stygmatyzację.
Z projektu wynika również, że wirtualny przetarg wzorem funkcjonujących już od lat aukcji elektronicznych będzie mógł trwać maksymalnie tydzień. Takie rozwiązanie umożliwi udział w licytacji większej liczbie osób, pozwalając na uzyskanie możliwe najwyższej ceny ze sprzedaży nieruchomości.
Spełnienie warunków licytacyjnych ma potwierdzać komornik sądowy, prowadzący wirtualny przetarg.
Skargi na przebieg przetargu i odmowę dopuszczenia będzie można składać w ciągu trzech dni. Rząd uważa, że tyle czasu w zupełności wystarczy. W przetargach online pojawi się bowiem dużo mniej nieprawidłowości aniżeli w tradycyjnych przetargach.
Nowe uregulowania uzależniają składanie wniosków o przeprowadzenie sprzedaży nieruchomości w drodze licytacji elektronicznej od możliwości technicznych komornika. Dają im na dostosowanie się do nowego prawa rok od dnia wejścia w życie noweli k.p.c.
Zgodnie z projektem zacznie ona obowiązywać po upływie trzech miesięcy od dnia ogłoszenia gotowych przepisów w Dzienniku Ustaw.
Etap legislacyjny:
przed pierwszym czytaniem w Sejmie