fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Muzyka

Jazz z nadzieją na karierę

Dariusz Dobroszczyk
Fotorzepa/Marek
W Krakowie rozpoczyna się w piątek 39. Festiwal Jazz Juniors z występami gwiazd i międzynarodowym konkursem dla młodych muzyków i zespołów.

Gwiazdami festiwalu, którego koncerty odbywają się w Klubie Rotunda, będą:szwedzki kontrabasista Lars Danielsson, wokalista Grzegorz Karnas i gitarzysta Marek Napiórkowski. Wszyscy wystąpią w najlepszych, międzynarodowych składach swoich zespołów prezentując repertuar z nowych albumów.

Najważniejszą częścią Jazz Juniors jest jednak konkurs. Do drugiego etapu przesłuchań dopuszczono w tym roku sześć zespołów z Polski, Niemiec i Szwajcarii: Das Bessere Leben, D. R. A. G., Piotr Budniak Essential Group, Quindependence, Stanisław Słowiński Quintet, Włodarczyk/Plecher Duo. Oceniać je będzie międzynarodowe jury, co niewątpliwie podnosi rangę nagród. To była innowacja, którą wprowadził nowy dyrektor artystyczny festiwalu i konkursu, pianista Paweł Kaczmarczyk. Dzięki temu członkowie jury biorą odpowiedzialność za promocję laureatów na festiwalach zagranicznych, które sami organizują.

Festiwal Jazz Juniors rozpoczął się w klubie Rotunda w 1976 r. W pierwszym konkursie zwyciężył kwartet pianisty Wojciecha Gogolewskiego, który od lat działa na emigracji. Wśród laureatów konkursowych przesłuchań kolejnych laty są takie znakomitości jak pianista Leszek Możdżer, trębacz Robert Majewski, kontrabasista Darek Oleszkiewicz, który cieszy się popularnością w Kalifornii, czy pianista Piotr Orzechowski, późniejszy laureat konkursu na Montreux Jazz Festival, dziś czołowa twórca polskiego jazzu. W latach 1980 - 83 zwyciężały zespoły, które szybko zdobyły popularność na naszych jazzowych scenach: Tie Break, Pick Up, Heavy Metal Sextet i New Presentation. W 1997 r. pierwszą nagrodą podzieliły się: Żupański Quartet i Jerzy Małek Quintet. Natomiast w 2002 r. konkurs wygrało trio Kaczmarczyk/Jaros/Dobrowolski.

Tradycją festiwalu stały się występy ubiegłorocznych laureatów. Już w piątek 4 grudnia w festiwalowym Harris Piano Jazz Bar wystąpi zatem trio Darka Dobroszczyka, laureaci I nagrody Jazz Juniors 2014. W następnych dniach usłyszymy tam inne młode talenty: Aga Derlak Trio i Tommy Caggiani Therion Project.

Koncert finałowy festiwalu z udziałem laureatów odbędzie się w poniedziałek, 7 grudnia w studiu Radia Kraków.

 

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA