fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Mundurowi

RPO: Policja nie ma podstawy do rozbierania zatrzymanych

123RF
Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do MSW o pilne wprowadzenie przepisów, regulujących rozbieranie do naga zatrzymanych przez Policję.

Przedstawiciele Zespołu „Krajowy Mechanizm Prewencji" podczas wizytacji policyjnych izb dziecka oraz pomieszczeń dla osób zatrzymanych lub doprowadzonych w celu wytrzeźwienia w jednostkach organizacyjnych Policji, dostrzegli, że rozpowszechnioną praktyką w tego typu jednostkach jest rozbieranie do naga zatrzymanych podczas przyjęcia i poddawanie ich sprawdzeniu.

Z zebranych przez przedstawicieli KMP materiałów wynika, że czynność ta dokonywana jest w sposób szczegółowy, a więc również poprzez lustrację ciała, łącznie z miejscami zakrytymi przez bieliznę.

Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się w tej sprawie do Ministra Spraw Wewnętrznych. W wystąpieniu podkreślił, że Policja powinna być uprawniona do wykonywania szczegółowych kontroli, w celu odebrania przedmiotów potencjalnie niebezpiecznych. Nie może się to jednak odbywać bez właściwej, z punktu widzenia standardu konstytucyjnego, podstawy prawnej.

Problemy te były już sygnalizowane w 2014 r. oraz w 2015 r. Po kolejnych wystąpieniach Rzecznik został zapewniony o trwających pracach nad projektem ustawy, który ureguluje dokonywanie kontroli przez Policję.

Mimo powyższych zapewnień, do dnia dzisiejszego proces legislacyjny nie został zakończony. Z uwagi na konieczność pilnego uregulowania tej materii w ustawie, a tym samym zachowanie konstytucyjnego standardu, Rzecznik ponownie zwrócił się do Ministra z prośbą o wskazanie terminu wprowadzenia odpowiednich przepisów.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA